Ewidencja VAT prowadzona komputerowo a księgi rachunkowe - ręcznie
Prowadzimy księgi rachunkowe ręcznie. Tylko ewidencję sprzedaży VAT prowadzimy komputerowo (ale ewidencję zakupów prowadzimy ręcznie). Czy w takim przypadku musimy przekazywać JPK_VAT?
Obowiązki w zakresie JPK mają podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Jak już wspominaliśmy, przez księgi podatkowe należy rozumieć księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci (patrz: art. 3 pkt 4 Ordynacji podatkowej). Zatem w świetle przepisów O.p., ewidencje VAT są uznawane za księgi podatkowe.
Niestety przepisy nie wskazują, czy obowiązki w zakresie JPK_VAT mają także podatnicy, którzy część ksiąg podatkowych prowadzą ręcznie, a część - komputerowo. Stąd liczne wątpliwości dotyczące tego zagadnienia. Niektóre kwestie wyjaśniło jednak Ministerstwo Finansów. Przykładowo, w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa (z 24 stycznia br.) Ministerstwo Finansów uznało, że obowiązek wysłania informacji o ewidencji VAT w formie JPK mają także podatnicy, którzy księgi rachunkowe prowadzą komputerowo, pomimo, że samą ewidencję VAT prowadzą ręcznie. Piszemy o tym w rozdz. II pkt 3 pt. "JPK_VAT przy ręcznym prowadzeniu ewidencji VAT i u podatników zwolnionych z VAT".
Powyższe wskazuje na rygorystyczne stanowisko MF w sprawie wysyłania JPK_VAT. Dlatego też wszystkim podatnikom, którzy część ksiąg podatkowych prowadzą ręcznie, a część komputerowo, zalecamy ostrożność.
Skoro zatem Czytelnik prowadzi ewidencję sprzedaży VAT komputerowo, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest, aby informację o ewidencji VAT w formie JPK wysyłał począwszy od informacji za styczeń br. (jeśli podatnik jest małym lub średnim przedsiębiorcą). Nie wiadomo bowiem, czy także w tej kwestii organ podatkowy nie uznałby, że Czytelnika dotyczą obowiązki w zakresie JPK już od 1 stycznia br.
Ponadto Ministerstwo Finansów dopuszcza fakultatywne przesyłanie JPK_VAT. Zatem nawet w przypadku, gdyby organ podatkowy uznał, że obowiązek JPK_VAT Czytelnika jeszcze nie dotyczy, wysyłanie tej informacji nie będzie kwestionowane.
Końcowo przypominamy, że od 1 stycznia 2018 r. - w związku ze zmianami przepisów o VAT i koniecznością prowadzenia ewidencji VAT w formie komputerowej - nie będzie już wątpliwości, że JPK_VAT będą musieli przekazywać wszyscy czynni podatnicy VAT (piszemy o tym w ppkt 2.1. tego rozdziału.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|