Kogo uznać za pracownika na potrzeby JPK?
Czy przy ustalaniu średniorocznego zatrudnienia na potrzeby JPK należy brać pod uwagę wspólników spółki jawnej (którzy pracują na jej rzecz, lecz nie są w tej spółce zatrudnieni na podstawie umowy o pracę) oraz zleceniobiorców?
Status przedsiębiorcy - także na potrzeby JPK - ustala się w oparciu o przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa ta wyróżnia następujące kategorie przedsiębiorców: mikro-, mały i średni przedsiębiorca (patrz: art. 104-106 ww. ustawy).
Ustalając status przedsiębiorcy należy brać pod uwagę trzy kryteria, tj. średnioroczne zatrudnienie (ilość pracowników) i parametry finansowe (roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, sumę aktywów bilansu) za ostatnie dwa lata obrotowe.
W związku z powyższym, średnioroczny poziom zatrudnienia jest jednym z kryteriów przyporządkowania podmiotu do właściwej kategorii przedsiębiorcy.
Zgodnie z art. 109 ust. 1-3 ww. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:
- średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty,
- przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego,
- w przypadku przedsiębiorcy działającego krócej niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie oszacowuje się na podstawie danych za ostatni okres, udokumentowany przez przedsiębiorcę.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zawiera jednak definicji pracownika. Na gruncie prawa polskiego, pojęcie pracownika zdefiniowano w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.).
Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W związku z tym, że ustawa o swobodzie nie wprowadza odrębnej definicji pracownika, dla potrzeb ustalania statusu przedsiębiorcy, naszym zdaniem, należy uwzględnić definicję z Kodeksu pracy.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia - naszym zdaniem - nie powinno się uwzględniać m.in. wspólników spółki jawnej (właścicieli), ani zleceniobiorców, którzy nie są w spółce zatrudnieni (nie są pracownikami).
Czy członków spółdzielni uwzględnia się w średniorocznym zatrudnieniu na potrzeby JPK?
Przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia na potrzeby JPK należy uwzględniać m.in. członków spółdzielni zatrudnionych na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. |
Szczegółowe regulacje dotyczące funkcjonowania spółdzielni produkcji rolnej, spółdzielni kółek rolniczych i spółdzielni pracy zawiera ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2016 r. poz. 21 ze zm.). Przewiduje ona m.in., że stosunek pracy pomiędzy spółdzielnią pracy a jej członkiem nawiązuje się przez spółdzielczą umowę o pracę (art. 182 § 3 tej ustawy).
Jak wynika z poprzedniej odpowiedzi, na gruncie prawa polskiego definicję pracownika zawiera art. 2 Kodeksu pracy - i w myśl tego aktu - jest nim osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
W świetle powyższych regulacji, przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia na potrzeby JPK należy uwzględniać członków spółdzielni, jeżeli są oni uznani za pracowników na podstawie Kodeksu pracy (np. są zatrudnieni na podstawie spółdzielczej umowy o pracę). Natomiast członków spółdzielni, którzy nie są pracownikami w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (np. "niezatrudnionych" członków spółdzielni produkcji rolnej) nie powinno się - naszym zdaniem - uwzględniać przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia na potrzeby JPK. Zaznaczamy jednak, że powyższe jest stanowiskiem redakcji i nie wiadomo, czy podobnie uzna organ podatkowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|