Status przedsiębiorcy i średnioroczne zatrudnienie na potrzeby JPK
W celu wyjaśnienia niektórych kwestii budzących spore wątpliwości, związanych z obowiązkiem przekazywania JPK_VAT, nasze Wydawnictwo kilkakrotnie występowało do Ministerstwa Finansów (dalej: MF) z pytaniami w tej sprawie. W jednej z odpowiedzi uzyskanych od MF (odpowiedź z dnia 30 grudnia 2016 r.) wynika m.in., że JPK_VAT mają obowiązek przekazywać tylko te podmioty, które prowadzą ewidencję VAT komputerowo. Wynika z niej także, że status przedsiębiorcy na potrzeby JPK należy ustalać co roku (podobnie wyjaśniło MF w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie naszego Wydawnictwa). Zatem, zgodnie z wyjaśnieniem MF ustalając, czy od 1 stycznia 2017 r. wystąpił obowiązek przesyłania JPK_VAT, podatnik powinien był uwzględnić zatrudnienie i parametry finansowe z 2015 r. i 2016 r. (jeśli rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym).
MF potwierdziło też stanowisko naszej redakcji w zakresie niektórych kwestii związanych z ustalaniem statusu przedsiębiorcy, tj. m.in. że:
1) aby podatnik był uznany za mikroprzedsiębiorcę (i nie musiał od 1 stycznia br. przekazywać JPK_VAT) nie wystarczy, że w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał mniej niż 10 pracowników - musi być spełniony jeszcze przynajmniej jeden parametr finansowy (tj. obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych lub suma aktywów bilansu nie mogła przekraczać 2 mln euro),
2) średniorocznego zatrudnienia nie trzeba zaokrąglać.
W ww. wyjaśnieniu MF czytamy:
"(...) W celu zakwalifikowania przedsiębiorcy do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczy, by przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w USDG spełniał w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki decydujące o zakwalifikowaniu do danej kategorii przedsiębiorców, tj. średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu muszą być spełnione łącznie.
Aby przedsiębiorca miał status mikroprzedsiębiorcy i tym samym nie musiał przesyłać JPK od 1 stycznia 2017 r., nie może przekroczyć maksymalnej wielkości średniorocznego zatrudnienia (10 pracowników) w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych (zgodnie z art. 104 USDG - mniej niż 10 pracowników - przyp. red.). Dodatkowo przynajmniej jeden ze wskaźników finansowych (tj. roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu) nie może przekroczyć równowartości w złotych 2 milionów euro.
W przypadku przesłanek wskazanych w USDG, zamiast badania osiągniętego rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, można alternatywnie wziąć pod uwagę sumę aktywów bilansu przedsiębiorcy sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych.
Średnioroczne zatrudnienie pracowników i obrót określone w USDG przelicza się w odniesieniu do dwóch ostatnich lat obrotowych. Lata obrotowe określa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w odniesieniu do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata te pokrywają się z latami kalendarzowymi. Jeśli lata kalendarzowe i obrotowe pokrywają się, to dla określenia statusu przedsiębiorcy w 2017 r. (jako mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy) bierze się pod uwagę lata 2015 i 2016. W przypadku obliczania średniorocznego zatrudnienia pracowników nie zaokrągla się wyniku do pełnej osoby (podkreśl. red.)."
W kwestii ustalania średniorocznego zatrudnienia na potrzeby JPK, tj. niezaokrąglania liczby pracowników, MF potwierdziło swoje stanowisko w odpowiedzi przesłanej naszemu Wydawnictwu w dniu 16 stycznia 2017 r. (odpowiedź uzyskana w związku z wątpliwościami wywołanymi pojawieniem się komunikatu MF z 9 stycznia 2017 r., który nie zawierał informacji o niezaokrąglaniu liczby pracowników). MF podtrzymało swoje stanowisko w sprawie ustalania średniorocznego zatrudnienia na potrzeby JPK i w ww. odpowiedzi wyjaśniło:
"Ministerstwo Finansów średniorocznego zatrudnienia nie zaokrągla do pełnych osób (podkreśl. red.). Jest to zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju - właściwego w sprawach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej."
Oznacza to, że jeżeli w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych (tj. w 2015 r. lub w 2016 r. - jeśli lata obrotowe pokrywają się z kalendarzowymi) średnioroczne zatrudnienie wynosiło np. 9,6, to należy przyjąć, że jest ono niższe niż 10. Przedsiębiorca może być więc być uznany za mikroprzedsiębiorcę, jeżeli w tym samym roku przynajmniej jeden parametr finansowy (tj. roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych lub suma aktywów bilansu) nie przekraczał równowartości w złotych 2 mln euro.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|