Wydatki poniesione przez spółkę w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa w drodze aportu
Spółka z o.o. otrzymująca w drodze aportu przedsiębiorstwo, nie uwzględni w kosztach uzyskania przychodów wydatków wynikających z faktur wystawionych na spółkę wnoszącą ten aport. |
Z uzasadnienia
"Istota sporu sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy w ramach zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wydatki wynikające z faktur wystawionych przez spółkę wnoszącą do spółki skarżącej w formie aportu zorganizowane przedsiębiorstwo i zapłacone przez tę spółkę przed wniesieniem aportu, a bezpośrednio związane z przychodami rozpoznawanymi przez spółkę skarżącą będą stanowiły koszt uzyskania przychodu spółki skarżącej.
(...) jednym z warunków koniecznych zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie tego wydatku przez podatnika. Tymczasem w zdarzeniu przyszłym wskazano wyraźnie, że sporne wydatki zostaną zapłacone nie przez podatnika, ale przez spółkę zbywającą i to jeszcze przed momentem wniesienia aportu. Słusznie zatem organ skonstatował, że taki wydatek poniesiony przez innego podatnika nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu skarżącej spółki. To, że później w swoich rozliczeniach obydwie spółki ustaliły, że wartość aportu w postaci wkładu niepieniężnego będzie pomniejszona o wartość zobowiązań związanych z przedsiębiorstwem, nie ma istotnego znaczenia, skoro w momencie definitywnego poniesienia kosztu został on w całości pokryty z zasobów majątkowych spółki wnoszącej i wynikał z faktur wystawionych na rzecz tejże spółki. Nie może również odnieść zamierzonego skutku argument, iż wydatki poniesione przez spółkę wnoszącą aport w istocie będą związane z przychodami wnioskodawcy (jak bowiem wskazano w skardze chodziło o zakup produktów i półproduktów wykorzystywanych następnie przez stronę skarżącą do dalszej produkcji w przedsiębiorstwie). Podkreślić w tym miejscu po raz kolejny należy, że koszty ponoszone przez innych podatników na rzecz danego podmiotu nie będą stanowiły kosztów podatkowych tego podmiotu. W analizowanym przypadku chodzi bowiem o wydatki poniesione przez spółkę zbywającą przed wniesieniem aportu, które miałyby przejść w ramach rozliczeń między spółkami na spółkę przejmującą".
(wyrok WSA w Krakowie z 7 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 581/16 - orzeczenie nieprawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|