KORYGOWANIE INFORMACJI PODSUMOWUJĄCYCH
» Informacja podsumowująca o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych
Informacje podsumowujące stanowią rodzaj deklaracji dla podatku od towarów i usług z tytułu dokonywanych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dlatego też obowiązek ich składania dotyczy wyłącznie podatników dokonujących obrotów z podmiotami z innych krajów członkowskich UE.
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek złożenia informacji podsumowującej ciąży na podatnikach, którzy dokonują:
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz podatników od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących podatnikami, zidentyfikowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej, dla której zastosowanie ma stawka 0%; dotyczy to zarówno klasycznej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jak i tej, która związana jest z nietransakcyjnym przemieszczeniem towarów;
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, ale zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE; obowiązek ten obejmuje również podatników dokonujących nietransakcyjnego przemieszczenia własnych towarów na terytorium kraju (art. 11 ust. 1 ustawy);
- dostawy towarów w ramach procedury uproszczonej dla transakcji trójstronnych, która dokonywana jest na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących podatnikami, zidentyfikowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej;
- świadczenia usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących podatnikami, zidentyfikowanych dla potrzeb podatku od wartości dodanej, dla których miejscem świadczenia zgodnie z art. 28b ustawy, jest siedziba usługobiorcy i to na nim spoczywa obowiązek rozliczenia podatku VAT; przy czym usługi te nie mogą być zwolnione z opodatkowania podatkiem od wartości dodanej ani opodatkowane stawką 0%.
W informacji podsumowującej wykazuje się tylko te usługi, które polski podatnik wykona na rzecz podatnika z innego państwa członkowskiego i usługi te będą podlegały opodatkowaniu w innym niż Polska państwie członkowskim. Dotyczy to wyłącznie usług, o których mowa w art. 28b ustawy, co oznacza, że wszystkie pozostałe rodzaje usług wymienione w art. 28c-n nie będą wykazywane w informacji podsumowującej.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (Dz. U. poz. 724) określono druk VAT-UE - "Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach", stanowiący podstawowy formularz informacyjny, w którym wykazuje się łączną wartość dostaw i nabyć oraz wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług dokonane dla poszczególnych klientów, w miesiącu lub kwartale, za który składana jest informacja oraz załączniki do tego formularza:
- VAT-UE/A - "Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów",
- VAT-UE/B - "Informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów",
- VAT-UE/C - "Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług",
- VAT-UEK - "Korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach".
Jeśli podatnik stwierdzi jakiekolwiek błędy w złożonej informacji podsumowującej, jest obowiązany sporządzić niezwłocznie jej korektę. Przy czym należy pamiętać, iż korekty tej dokonuje się na specjalnie do tego przygotowanym formularzu VAT-UEK.
Korekta polega na wypełnieniu tego formularza, w którym ujmuje się w pozycji "było" dane wykazane w złożonej wcześniej informacji podsumowującej oraz w pozycji "jest" prawidłowe dane zgodne ze stanem faktycznym.
Korekta informacji podsumowującej nie zawsze spowodowana jest wystąpieniem pomyłki. W niektórych przypadkach może być ona wymuszona opóźnieniami w dokumentowaniu.
» Informacja podsumowująca w obrocie krajowym - VAT-27
Na mocy art. 101a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek składania informacji dotyczy podatników, dokonujących dostawy towarów lub świadczących usługi (sprzedawców), dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, gdy sprzedawca i nabywca prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski. Wprowadzenie takiego obowiązku uzyskiwania od sprzedawców informacji o dokonanych przez nich transakcjach pozwala organom podatkowym na sprawdzenie czy nabywcy wywiązują się z nałożonego na nich obowiązku rozliczenia podatku VAT.
Uwaga
Sprzedawca składa informację podsumowującą za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy (miały miejsce transakcje, od których obowiązek podatkowy powstał u nabywcy), w terminach przewidzianych dla złożenia deklaracji dla podatku VAT.
W zależności więc od sposobu rozliczania podatku VAT (miesięcznego bądź kwartalnego) podatnik w takich samych cyklach rozliczeniowych składać powinien informacje podsumowujące.
Sprzedawca sporządza informację zbiorczo, podając nazwę i NIP nabywców, łączną wartość transakcji sprzedaży towarów (w części C) oraz usług (w części D) dla poszczególnych nabywców, w danym okresie rozliczeniowym.
Wzór informacji podsumowującej/korekty informacji podsumowującej (VAT-27) został określony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. poz. 849).
Formularz ten zawiera dane na temat:
- podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym (dane identyfikacyjne);
- dokonanych transakcji, tj. nazwę lub nazwisko i imię nabywcy, identyfikator podatkowy nabywcy oraz kwotę transakcji w zł, która obejmuje łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 w odniesieniu do poszczególnych nabywców.
Informację podsumowującą/korektę informacji podsumowującej w obrocie krajowym można składać w wersji papierowej albo elektronicznej.
Należy pamiętać, że w przypadku gdy w złożonej informacji podsumowującej wystąpił błąd czy pomyłka w jakiejkolwiek pozycji, bądź też z innej przyczyny konieczna jest zmiana wartości wykazanych w niej dostaw, podatnik ma obowiązek niezwłocznego skorygowania informacji podsumowującej. Korektę taką składa się także na formularzu VAT-27, zaznaczając w poz. 8 kwadrat 2 "Korekta informacji". Korekta informacji powinna zawierać wszystkie prawidłowe dane wykazane w złożonej wcześniej informacji podsumowującej oraz poprawione dane (które wymagały korekty).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|