Kiedy skorygować VAT po postępowaniu kontrolnym lub podatkowym?
Skorygowanie deklaracji przez podatnika nie w każdym momencie wywoła skutki prawne. Zgodnie z art. 81b § 1 Ordynacji podatkowej, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Prawo to jednak przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że podatnik, u którego organ podatkowy przeprowadza kontrolę podatkową, nie może złożyć skutecznej korekty deklaracji, za kontrolowany okres. Mimo to, w okresie kontroli podatnik może złożyć korektę deklaracji za inne okresy rozliczeniowe (nieobjęte postępowaniem kontrolnym) na ogólnych zasadach.
Przykład
W dniach 11-20 października 2016 r. w firmie podatnika prowadzone było postępowanie kontrolne w zakresie rozliczeń podatku VAT za listopad i grudzień 2015 r. W dniu 18 października 2016 r. podatnik złożył korektę deklaracji VAT za luty 2016 r. Korekta ta będzie prawnie skuteczna, ponieważ dotyczy innego niż kontrolowany okresu rozliczeniowego. |
W myśl art. 291 § 4 Ordynacji podatkowej, kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli. Po zakończeniu postępowania kontrolnego podatnik otrzymuje protokół kontroli, w którym zawarte jest m.in. pouczenie o prawie do złożenia korekty deklaracji. Podatnik, który nie ma zastrzeżeń do ustaleń poczynionych w protokole z kontroli, powinien po jej zakończeniu złożyć korektę deklaracji, jeszcze przed wszczęciem wobec niego postępowania podatkowego.
Przykład
W dniu 20 października 2016 r. podatnik otrzymał protokół z kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczania podatku VAT za listopad i grudzień 2015 r. W dniu następnym po otrzymaniu protokołu złożył korektę deklaracji VAT-7 za oba kontrolowane okresy, uwzględniając w korekcie wszystkie ustalenia organu podatkowego poczynione w toku kontroli, o których była mowa w protokole kontroli. W związku z tym organ podatkowy nie dokona wszczęcia postępowania podatkowego w sprawie prawidłowości rozliczeń podatku VAT za ten okres. |
Uwaga
Podatnik, który koryguje rozliczenia po kontroli podatkowej nie ma obowiązku uwzględniania wszystkich ustaleń organu kontrolującego.
Jednak jeśli nie uwzględni w korektach deklaracji wszystkich ustaleń organu kontrolującego, to naraża się na wszczęcie przez organ podatkowy pokontrolnego postępowania podatkowego.
Postępowanie podatkowe wszczynane jest na podstawie art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli - w przypadku gdy w trakcie kontroli podatkowej wyjdą na jaw nieprawidłowości w wywiązywaniu się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i nie zostaną one w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub dokonanie jej korekty. Nie dotyczy to sytuacji, w której podatnik zgłosi wyjaśnienia lub zastrzeżenia do protokołu kontroli i zostaną one w całości uwzględnione.
Postępowanie podatkowe może być wszczęte także po upływie 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej, jeżeli:
1) podatnik dokona ponownej korekty deklaracji, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w kontroli podatkowej;
2) organ podatkowy otrzyma informacje od organów podatkowych lub od innych organów, uzasadniające wszczęcie postępowania podatkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|