Faktura korygująca do faktury zaliczkowej
Co do zasady, otrzymanie zaliczki na poczet towaru czy usługi rodzi obowiązek podatkowy w VAT i obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej.
Zasady dokumentowania otrzymanych zaliczek są analogiczne do zasad wystawiania faktur dotyczących dokonanej już dostawy towarów czy wykonania usługi. Fakturę zaliczkową wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym sprzedawca otrzymał zaliczkę. Przepisy umożliwiają wystawienie faktury również przed otrzymaniem przedpłaty lub zaliczki, jednak nie wcześniej niż 30 dni przed terminem jej otrzymania.
Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, przy czym nie ma znaczenia czy otrzymanie należności zostanie udokumentowane fakturą.
W sytuacji gdy zostanie wystawiona faktura zaliczkowa, natomiast nabywca uiści zaliczkę w wysokości niższej niż kwota objęta fakturą, to u podatnika powstanie obowiązek podatkowy, ale tylko w odniesieniu do otrzymanej (a nie zafakturowanej) kwoty zaliczki.
Wystawiona przez podatnika faktura zaliczkowa w części dotyczącej niezapłaconej zaliczki nie dokumentuje rzeczywistego zdarzenia gospodarczego i stanowi tzw. "pustą fakturę". Przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość wystawienia faktury korygującej jedynie w sytuacji, gdy po wystawieniu faktury zaliczkowej dokonano zwrotu nabywcy całości lub części otrzymanej zaliczki.
Jednak z uwagi na to, że podatnik może ponieść negatywne konsekwencje podatkowe zachowania swojego kontrahenta, zasadne wydaje się wystawienie faktury korygującej na nieotrzymaną kwotę zaliczki. Zgodnie bowiem z art. 108 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązany do jego zapłaty. Co prawda samo wystawienie faktury zaliczkowej nie rodzi obowiązku podatkowego, ale organy podatkowe powołując się na art. 108 ustawy twierdzą, że przepis ten dotyczy każdej wprowadzonej do obrotu prawnego faktury, także na zaliczkę w części, której nie otrzymano. Warto zatem zachować szczególną ostrożność w przypadku wystawiania faktur zaliczkowych przed otrzymaniem środków pieniężnych. Skorygowanie faktury o kwotę nieotrzymanej zaliczki pozwoli zatem na uniknięcie zapłaty podatku z pustej faktury.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|