Przerwa w najmie a prawo do amortyzacji lokalu
Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem w celach mieszkaniowych. Od uzyskanego dochodu z najmu płacę podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Zdarza się, że umowa najmu wygasa i od razu nie ma chętnego nowego lokatora. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu amortyzację lokalu w okresie, gdy szukam najemcy?
Wynajmujący może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu amortyzację lokalu w okresie, gdy jest przerwa w najmie, pod warunkiem, że w tym czasie szuka najemcy.
Co do zasady, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (art. 22h ust. 1 ustawy o pdof).
Wyłączenie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych dotyczy jedynie środków trwałych, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. W takim przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano wykonywania tej działalności (art. 22c pkt 5 ustawy o pdof). Wobec tego czasowe nieużywanie środka trwałego nie powoduje konieczności zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Amortyzację należałoby przerwać, gdyby środek trwały nie był używany na skutek zawieszenia albo zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, w której był używany, co nie ma miejsca w omawianej sytuacji. Jeśli zamiarem wynajmującego jest ciągłość najmu, a brak najemcy jest spowodowany czynnikami niezależnymi od niego, to wynajmujący ma prawo do realizacji odpisów amortyzacyjnych za okres, w którym brak jest najemcy.
Zatem w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym możliwa jest amortyzacja lokalu użytkowego przeznaczonego na wynajem w okresie braku najemcy pod warunkiem, że podatnik nie zrezygnował z najmu tego lokalu i czynił starania dla pozyskania najemcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|