Odprawa pośmiertna
Podstawę prawną wypłaty odprawy pośmiertnej stanowi art. 93 Kodeksu pracy. Obowiązek wypłaty tego świadczenia ciąży na pracodawcy, w razie gdy śmierć pracownika nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.
Uprawnionymi do otrzymania tej odprawy są członkowie rodziny pracownika, tj.:
- małżonek,
- inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
3) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny.
Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty określonej w pkt 1-3.
Przy czym odprawa pośmiertna nie przysługuje wymienionym osobom, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż omawiana odprawa. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od tej odprawy, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odprawa pośmiertna wypłacona uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika, stanowi u nich przychód z tzw. innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 updof). Przedmiotowe świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż jest objęte zwolnieniem od podatku przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 7 updof.
Zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy również dodatkowej odprawy pośmiertnej wypłaconej np. w wyniku decyzji pracodawcy zmarłego pracownika. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2014 r., nr IPPB4/415-670/14-2/AM.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|