Urzędowe wyjaśnienia przed przekształceniem przedsiębiorcy
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Zamierzam przekształcić swoją firmę w jednoosobową spółkę z o.o. Mam jednak kilka wątpliwości związanych ze skutkami przekształcenia pod kątem rozliczania w przyszłości przez spółkę z o.o. podatku dochodowego od osób prawnych. Czy mogę wystąpić o wydanie w tej sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej?
TAK. Indywidualną interpretację przepisów podatkowych można uzyskać, co do zasady, w swojej własnej sprawie. Zdarzenie, którego dotyczą wyjaśnienia, musi mieć wpływ na sytuację prawnopodatkową wnioskodawcy.
Krąg podmiotów uprawionych do wystąpienia z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej rozszerza art. 14n § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten wskazuje m.in., że osoby planujące utworzenie spółki mają prawo przed jej powstaniem wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie jej działalności.
Przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, zamierza przekształcić formę prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. Zezwala na to art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych. Spółce z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Wstępuje także w przewidziane w przepisach podatkowych jego prawa związane z działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
Organy interpretacyjne odmawiają indywidualnym przedsiębiorcom, zamierzającym dokonać opisanego przekształcenia, prawa do uzyskania interpretacji podatkowej dotyczącej opodatkowania mającej powstać spółki. Uważają, że wyjaśnienia może uzyskać osoba planująca wyłącznie utworzenie spółki, a nie przekształcenie w spółkę. Sądy administracyjne konsekwentnie negują takie praktyki. Termin "utworzenie spółki" nie został zdefiniowany na potrzeby procedury podatkowej - w tym postępowania interpretacyjnego. Jego językowe znaczenie należy w rozpatrywanym kontekście definiować jako nadanie bytu prawnego podmiotowi, który do tej pory nie istniał. W wyniku przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. powstaje natomiast nowy podmiot. Taka "transformacja" nie może odbyć się bez utworzenia spółki kapitałowej.
Należy więc uznać za dopuszczalne złożenie przez indywidualnego przedsiębiorcę planującego przekształcenie formy prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. wniosku o wydanie interpretacji podatkowej dotyczącej opodatkowania spółki.
"(...) w przypadku przekształcenia, o którym mowa w art. 551 § 5 K.s.h. nie mamy do czynienia z tym samym podmiotem, gdyż są to dwa podmioty, a skutki przekształcenia nie są oparte na zasadzie pełnej kontynuacji. (...) przekształcenie, o którym mowa w art. 551 § 5 K.s.h. nie może się odbyć bez utworzenia spółki kapitałowej. Przedsiębiorca przekształcany to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Spółka przekształcona to osoba prawna".
Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 1188/13 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|