E-kontakty z fiskusem przez Portal Podatkowy
Sprawy on-line
Portal Podatkowy to system teleinformatyczny administracji podatkowej służący do kontaktu organów podatkowych z podatnikami (płatnikami, inkasentami, następcami prawnymi, osobami trzecimi odpowiadającymi za cudze długi podatkowe). Stanowi tak art. 3 pkt 14 Ordynacji podatkowej. Portal Podatkowy składa się z dwóch części: ogólnodostępnej i kont podatników.
Część ogólnodostępna zawiera informacje dotyczące poszczególnych podatków, a poprzez powiązanie z systemem e-Deklaracje umożliwia składanie rozliczeń i podań w formie elektronicznej. Można tutaj również znaleźć wiadomości dotyczące wypełniania obowiązków podatkowych, pobrać formularze deklaracji do wydruku, znaleźć dane kontaktowe jednostek administracji podatkowej i celnej. Dostępne są ponadto wyszukiwarki: organizacji pożytku publicznego, ogólnych i indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych, umożliwiająca sprawdzenie NIP, służąca sprawdzeniu statusu podmiotu w VAT oraz VIES (potwierdzenie numeru VAT UE).
Konta na Portalu Podatkowym można zakładać od 31 grudnia 2015 r. Mogą je posiadać osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Rozwiązanie to stanowi kanał bezpośredniej komunikacji elektronicznej z organami administracji podatkowej. Konto daje podatnikowi dostęp do jego indywidualnych danych znajdujących się w posiadaniu administracji podatkowej: ewidencyjnych, adresowych, deklaracji, wniesionych podań, doręczonych pism, dokumentacji rachunkowej dotyczącej stanu rozliczeń i płatności. Użytkownik, wykorzystując konto na Portalu Podatkowym, może przez internet przesyłać deklaracje podatkowe, składać podania, odbierać korespondencję od organów podatkowych. Obecnie konto można wykorzystywać w opisanym zakresie tylko w sprawach dotyczących zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn. Wynika to z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie określenia rodzajów spraw, które mogą być załatwiane z wykorzystaniem portalu podatkowego (Dz. U. poz. 2287). Udostępniane informacje wynikają przy tym z deklaracji, podań, pism oraz dokumentacji rachunkowej organu podatkowego odpowiednio złożonych albo doręczonych od 31 grudnia 2015 r. Stanowi tak § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego (Dz. U. poz. 2286). Ministerstwo Finansów planuje w następnych latach rozszerzenie tej usługi o kolejne daniny: VAT, CIT i PIT.
Użytkownik nie może przekazać za wykorzystaniem konta treści lub dokumentów niezwiązanych z zakresem Portalu Podatkowego.
Status użytkownika
Konto zakłada się poprzez zarejestrowanie się jako użytkownik Portalu Podatkowego.
Należy wejść na stronę internetową Portalu Podatkowego (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl - zakładka: Konto podatnika na Portalu Podatkowym). Rejestrację rozpoczyna się od zapoznania się i zaakceptowania regulaminu korzystania z Portalu Podatkowego oraz wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych. Oświadczenia te autoryzuje się bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo profilem zaufanym ePUAP. Następnie trzeba utworzyć własny identyfikator użytkownika (unikalny ciąg znaków alfanumerycznych identyfikujących osobę wypełniającą formularz rejestracyjny) i hasło, podać pytanie zabezpieczające i odpowiedź na nie oraz wskazać adres poczty elektronicznej właściwy do wymiany informacji dotyczących Portalu Podatkowego.
Jeżeli rejestracja profilu przebiegnie prawidłowo, na wskazany adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie z kodem autoryzującym umożliwiającym pierwsze zalogowanie się do konta. Kolejne logowania odbywają się poprzez podanie identyfikatora użytkownika i hasła.
Konto osoby fizycznej
Dostęp do konta osoby fizycznej posiada użytkownik, którego ono dotyczy. Osoba trzecia (inny użytkownik) może uzyskać dostęp do cudzego konta na dwa sposoby. Pierwsza opcja to złożenie przez nią w tej sprawie wniosku za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Wniosek o dostęp do cudzego konta musi zawierać imię, nazwisko oraz identyfikator podatkowy (NIP albo PESEL) jego użytkownika. Osoba trzecia uzyska możliwość korzystania z cudzego konta, jeżeli dane zawarte we wniosku zostaną pozytywnie zweryfikowane z danymi zgromadzonymi w Centralnym Rejestrze Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), a użytkownik potwierdzi zgodę na udostępnienie swojego konta. Potwierdzenie należy przesłać w formie elektronicznej przez Portal Podatkowy. Druga możliwość to złożenie przez posiadacza konta wniosku o udostępnienie go innemu użytkownikowi. Wniosek przesyła się w formie dokumentu elektronicznego przez Portal Podatkowy. Musi zawierać imię, nazwisko oraz identyfikator podatkowy osoby trzeciej. Warunkiem uzyskania dostępu do konta jest zgodność danych zawartych we wniosku z danymi figurującymi w CRP KEP.
Dokonywanie przez osobę trzecią innych czynności poza przeglądaniem zawartości konta wymaga dodatkowych upoważnień lub wniosków. Jeżeli ma ona za pośrednictwem konta składać e-deklaracje, musi posiadać od użytkownika pełnomocnictwo wystawione na formularzu UPL-1 (ewentualnie zaświadczenie ZAS-E). Wnoszenie podań tą drogą jest możliwe po złożeniu w organie podatkowym właściwym w sprawie będącej przedmiotem postępowania podatkowego pełnomocnictwa do reprezentowania użytkownika. Z konta danej osoby w zakresie doręczania pism organów podatkowych może korzystać inny użytkownik w przypadku spełnienia dwóch warunków. Pierwszy wymóg to złożenie przez tę osobę do organu podatkowego właściwego w sprawie będącej przedmiotem postępowania podatkowego pełnomocnictwa do reprezentowania jej w tej sprawie. Drugim warunkiem jest przesłanie przez innego użytkownika, z wykorzystaniem Portalu Podatkowego, zgody na doręczanie pism w tej sprawie na jego konto osoby fizycznej. Umocowanie innego użytkownika do odbioru korespondencji uniemożliwia posiadaczowi konta korzystanie z Portalu Podatkowego w zakresie doręczania pism organów podatkowych.
Konto podmiotu
Dostęp do konta podmiotu - osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - może uzyskać użytkownik (osoba fizyczna), dla którego zostanie złożone w organie administracji podatkowej wniosek o udostępnienie tego konta. Składa go osoba umocowana do działania w imieniu danego podmiotu. Wniosek sporządza się w formie pisemnej. Musi zawierać dane użytkownika (imię, nazwisko, identyfikator podatkowy) oraz podmiotu (nazwę i NIP). Organ administracji podatkowej, do którego wpłynął wniosek, sprawdza podane dane. Pozytywny wynik tej weryfikacji jest warunkiem uzyskania dostępu do konta osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Umocowany w opisany sposób może być tylko jeden użytkownik. Ma on jednak prawo złożyć wniosek o udostępnienie konta podmiotu innej osobie lub wyrazić na to zgodę.
Użytkownik umocowany przez osobę uprawnioną do działania w imieniu danego podmiotu może za pośrednictwem konta składać e-deklaracje, jeżeli posiada pełnomocnictwo UPL-1 (ewentualnie zaświadczenie ZAS-E). Upoważnienie wystawia reprezentant osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Wnoszenie podań oraz doręczanie pism urzędowych wymaga złożenia przez tego reprezentanta pełnomocnictwa do występowania w imieniu podmiotu w sprawie będącej przedmiotem postępowania podatkowego oraz wyrażenie przez użytkownika zgody na odbiór korespondencji.
Blokada konta
Dostęp do konta założonego na Portalu Podatkowym może zostać zablokowany. Blokada następuje na wniosek użytkownika. W przypadku konta osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej wniosek musi złożyć osoba umocowana do działania w imieniu danego podmiotu albo użytkownik posiadający dostęp do konta. Wniosek można wnieść w formie pisemnej lub za pośrednictwem Portalu Podatkowego.
Dostęp do konta może zostać również zablokowany przez Ministra Finansów. Należy liczyć się z tym, jeżeli treści lub dokumenty przekazywane z wykorzystaniem konta nie są związane z zakresem Portalu Podatkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|