Dochody z działalności artystycznej i działalności sportowej
Przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, trenerskiej, jak również z uprawiania sportu zalicza do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o PDOF.
Prawie wszystkie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, z dochodów uzyskanych z samodzielnie wykonywanej działalności wyodrębniają (zazwyczaj w artykule 17) dochody z działalności artystycznej oraz działalności sportowej.
Dotyczy to w szczególności dochodów artystów scenicznych, filmowych, radiowych lub telewizyjnych, muzyków i sportowców.
Z reguły umowy stanowią, że dochody z tej działalności mogą podlegać opodatkowaniu w państwie, w którym działalność jest wykonywana.
W takiej sytuacji dochody uzyskane przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce, z wykonywania za granicą działalności artystycznej lub sportowej, podlegają rozliczeniu w naszym kraju z zastosowaniem metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, jaka wynika z postanowień umowy zawartej z danym państwem.
Przykład
Pan Maciej jest polskim rezydentem podatkowym i uprawia indywidualnie tenis ziemny na poziomie profesjonalnym. W 2015 r. pan Maciej brał udział m.in. w turnieju organizowanym w Słowacji i z tego tytułu otrzymał gratyfikację pieniężną (bezpośrednio, bez udziału pośrednika). Działalność sportowa pana Macieja nie była wykonywana w ramach umowy, czy też porozumienia o współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a Słowacją. Stosownie do art. 17 ust. 1 umowy polsko-słowackiej, dochód uzyskany przez pana Macieja z tytułu udziału w turnieju tenisowym na Słowacji może być opodatkowany w państwie źródła, tj. na Słowacji oraz w państwie rezydencji, tj. w Polsce. Jednocześnie w celu wyeliminowania podwójnego opodatkowania należy zastosować, przewidzianą w art. 24 ust. 1 lit. a) umowy polsko-słowackiej metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody uzyskane w Słowacji pan Maciej powinien uwzględnić wyłącznie w celu ustalenia stopy procentowej, według której w zeznaniu podatkowym PIT-36 za 2015 r. zostaną opodatkowane dochody, które uzyskał w Polsce. |
Należy jednak zauważyć, że w przypadku, gdy dochód artysty lub sportowca z jego osobistej działalności nie jest mu wypłacany bezpośrednio, lecz innej osobie (np. przedsiębiorstwu organizującemu wyjazd zagraniczny), to stosownie do postanowień danej umowy, dochód taki może być opodatkowany za granicą u tej osoby, która go otrzymała (w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy o prowadzeniu "zakładu").
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|