Zwolnienie płatnika z obowiązku poboru zaliczek
Generalnie pracodawca jest obowiązany (jako płatnik) obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tego pracodawcy przychody ze stosunku pracy (lub stosunku pokrewnego) na zasadach określonych w art. 32 ustawy o PDOF.
Jednak w myśl art. 32 ust. 6 ustawy o PDOF, pracodawca nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Polski - jeżeli dochody te podlegają (lub będą podlegać) opodatkowaniu za granicą.
W takim przypadku - na wniosek pracownika - pracodawca może pobierać zaliczki na podatek dochodowy w Polsce, z uwzględnieniem postanowień zawartych w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PDOF, które dotyczą unikania podwójnego opodatkowania z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia.
Pracodawca powinien zatem odstąpić od poboru zaliczek na podatek dochodowy w sytuacji, gdy w świetle postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczących zasad opodatkowania dochodów z pracy najemnej, dochody wypłacane pracownikowi podlegają (lub będą podlegać) opodatkowaniu poza Polską.
Trzeba zauważyć, że omawiane zwolnienie pracodawcy z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, może mieć zastosowanie zarówno jeżeli pracownik wykonuje pracę za granicą w ramach podróży służbowej, jak i w przypadku oddelegowania.
Przykład 1
Polska firma posiada zakład w Niemczech. Do pracy w tym zakładzie spółka skierowała pracownika na okres 3 miesięcy. Wynagrodzenie tej osoby będzie ponosił i wypłacał zakład w Niemczech. Fakt, iż wynagrodzenie pracownika jest ponoszone przez zakład w Niemczech, powoduje opodatkowanie tych wynagrodzeń w Niemczech, zgodnie z tamtejszymi przepisami podatkowymi. Wynika to z art. 15 ust. 2 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji polski pracodawca, na podstawie art. 32 ust. 6 ustawy o PDOF, nie będzie pobierał zaliczek na podatek dochodowy w Polsce od dochodów pracownika, które podlegają opodatkowaniu w Niemczech. |
Przykład 2
Spółka z siedzibą w Polsce zatrudnia pracowników mających miejsce zamieszkania w Polsce, którzy wykonują pracę na terytorium Holandii. Spółka nie posiada w Holandii ani zakładu, ani stałej placówki w rozumieniu art. 5 polsko-holenderskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednakże niektórzy z jej pracowników będą wykonywali pracę na terenie Holandii przez okres przekraczający łącznie 183 dni podczas 12-miesięcznego okresu rozpoczynającego się w tym roku podatkowym. Fakt, iż dany pracownik spółki przebywa w Holandii dłużej niż 183 dni podczas 12-miesięcznego okresu, przesądza o opodatkowaniu w tym państwie, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. Wynika to z art. 15 ust. 2 polsko-holenderskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji polski pracodawca (tj. spółka), na podstawie art. 32 ust. 6 ustawy o PDOF, co do zasady, nie będzie pobierał zaliczek na podatek dochodowy w Polsce od dochodów pracownika, które podlegają opodatkowaniu w Holandii. Jeżeli jednak pracownik zwróci się do spółki z wnioskiem o kontynuowanie pobierania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce, to przy poborze tych zaliczek spółka (jako płatnik) będzie uwzględniać metodę proporcjonalnego odliczenia przewidzianą w art. 23 ust. 5 lit. a) konwencji. |
W przypadku, gdy pracodawca, który ma siedzibę w Polsce (natomiast nie ma w drugim państwie zakładu lub stałej placówki) nie wie "z góry", czy jego pracownik będzie przebywał w drugim państwie przez okres nieprzekraczający łącznie 183 dni - to powinien pobierać zaliczki na podatek dochodowy do momentu, w którym pobyt pracownika w tym państwie przekroczy łącznie 183 dni (liczonych w okresie wskazanym we właściwej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|