Pojęcie przychodów z pracy najemnej
Na gruncie polskich przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF).
Trzeba zauważyć, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 spowodował diametralną zmianę interpretacji pojęcia nieodpłatnych świadczeń, które generują po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy. W uzasadnieniu tego wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że za przychód pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń mogą być uznane świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
O powstaniu przychodu z tytułu otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń decyduje łączne spełnienie określonych wyżej przesłanek.
Na wskazane przez Trybunał Konstytucyjny kryteria oceny powstania przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń powołują się obecnie nie tylko sądy administracyjne (np. NSA w wyrokach z 19 września 2014 r., sygn. akt II FSK 2280/12 oraz z 2 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2387/12), lecz również organy podatkowe w swoich wyjaśnieniach.
WAŻNE: Kwota przychodów osoby wykonującej pracę za granicą, powinna uwzględniać podatek dochodowy zapłacony za granicą - bez względu na to, czy zapłaty tego podatku dokonał bezpośrednio sam pracownik, czy pracodawca za pracownika. W rozliczeniach podatku dochodowego należy zatem wykazywać kwotę przychodów "brutto".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|