Składki zapłacone do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych
Odliczeniu od dochodu i odpowiednio od podatku dochodowego podlegają składki zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne:
- w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub
- w innym państwie należącym do EOG bądź
- w Konfederacji Szwajcarskiej.
Zasady dokonywania tych odliczeń określają przepisy art. 26 ust. 1 pkt 2a, ust. 7 pkt 4 i ust. 13a-13c oraz art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2-4 ustawy o PDOF.
Odliczenie zapłaconych za granicą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zostało jednak uzależnione przez ustawodawcę od łącznego spełnienia szeregu warunków, jak również podlega istotnym ograniczeniom.
WAŻNE: W świetle powyższych uregulowań, nie podlegają odliczeniu:
1) składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w innym państwie niż państwo członkowskie UE lub należące do EOG bądź Szwajcaria (a zatem nie można odliczyć składek zapłaconych np. w Kanadzie, Rosji, Chinach czy USA),
2) składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, których podstawę wymiaru stanowi przychód (dochód) zwolniony z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska; a zatem ww. składek nie mogą odliczyć osoby, które uzyskały dochody np. z pracy we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Irlandii lub w Wielkiej Brytanii,
3) składki, które wcześniej zostały odliczone od dochodu (przychodu) lub podatku w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub należącym do EOG bądź w Szwajcarii,
4) składki, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Ponadto trzeba mieć na względzie, że:
- wysokość składek podlegających odliczeniu należy ustalać na podstawie dokumentów stwierdzających ich zapłatę,
- odliczenie jest możliwe, jeżeli istnieje podstawa prawna (wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z innych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska) do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
- kwota składki na zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek dochodowy, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
W trakcie roku realizacja odliczenia następuje przy obliczaniu zaliczek na podatek. Po zakończeniu roku kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym albo w rocznym obliczeniu podatku PIT-40 sporządzanym przez płatnika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|