Ośrodek interesów życiowych
Ośrodek interesów życiowych to centrum interesów osobistych lub gospodarczych podatnika. Tak stanowi art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o PDOF. Ustawodawca nie precyzuje jednak, jak należy określać ośrodek interesów życiowych podatnika.
Zdaniem organów podatkowych, przez "centrum interesów osobistych" należy rozumieć wszelkie powiązania rodzinne, tzn. ognisko domowe, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną, obywatelską, przynależność do organizacji/klubów, uprawianie hobby itp. Z kolei "centrum interesów gospodarczych" to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe itd. (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 lipca 2015 r., nr IPTPB1/4511-270/15-4/ASZ).
Ustalenie ośrodka interesów życiowych, którego położenie decyduje o miejscu rezydencji podatkowej, wymaga dokonania indywidualnej oceny wszelkich okoliczności faktycznych wskazujących, z którym państwem, od chwili wyjazdu z Polski, łączą podatnika silniejsze powiązania osobiste i gospodarcze (przede wszystkim miejsce przebywania najbliższej rodziny podatnika, jego powiązania zawodowe, charakter pracy, powiązania towarzyskie, miejsce położenia składników majątku podatnika, itp.). Wszystkie te okoliczności należy rozważyć w całości, uwzględniając indywidualne postępowanie danej osoby.
Istotne znaczenie ma przy tym kwestia ogniska domowego. Według Komentarza do Modelowej Konwencji OECD, na który powołują się organy podatkowe w swoich wyjaśnieniach, posiadanie stałego ogniska domowego oznacza, iż osoba fizyczna urządziła je i zastrzegła dla swojego trwałego użytkowania, w przeciwieństwie do przebywania w konkretnym miejscu, ale w takich warunkach, z których wynika, że dany pobyt jest zamierzony na krótki czas. Zgodnie z Komentarzem, istotnym czynnikiem jest trwałość zamieszkania, dbałość o ognisko domowe, co należy rozumieć, że osoba zainteresowana czyni wszystko, co jest niezbędne, aby mieć to mieszkanie do własnej dyspozycji w każdym czasie, w sposób ciągły, a nie od czasu do czasu, na pobyt, który z różnych względów może mieć charakter krótkotrwały. Jeżeli osoba fizyczna posiada ognisko domowe w obu umawiających się państwach, wówczas pierwszeństwo ma państwo, z którym osobiste i ekonomiczne powiązania danej osoby są ściślejsze. Przez takie powiązania Komentarz nakazuje rozumieć ośrodek interesów życiowych, przy ustalaniu którego należy wziąć pod uwagę stosunki rodzinne i towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczną, kulturalną i wszelką inną, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego zarządza swoim mieniem. Wszystkie te okoliczności należy rozważyć w całości, uwzględniając indywidualne postępowanie danej osoby. Jeśli miejsca zamieszkania nie można ustalić na podstawie tego kryterium, należy ustalić je biorąc pod uwagę przede wszystkim miejsce, w którym osoba fizyczna zwykle przebywa, a następnie obywatelstwo danej osoby.
Z interpretacji organów podatkowych wynika, że dla ustalenia ośrodka interesów życiowych podatnika, z reguły decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania jego najbliższej rodziny, czyli żony lub męża oraz niepełnoletnich dzieci.
Przykład 1
W grudniu 2012 r. pan Marek wraz z najbliższą rodziną (żoną i dwójką dzieci) przeprowadził się do Turcji. Od chwili przeprowadzki nieprzerwanie pracuje w Turcji na rzecz tureckiej firmy, której jest przedstawicielem. W Turcji dzieci pana Marka uczęszczają do przedszkola oraz szkoły podstawowej, zaś jego żona do szkoły języka tureckiego. Poczynając od 2013 r. pan Marek przez większość roku przebywa w Turcji (podobnie jego najbliższa rodzina). Z Polską łączy pana Marka: dalsza rodzina, znajdujące się w naszym kraju mieszkanie (nieumeblowane, niewynajmowane i używane sporadycznie), zarejestrowany tutaj samochód osobowy (na co dzień nieużywany) oraz zarejestrowana w Polsce działalność gospodarcza, z której dochody w latach 2013-2014 stanowiły mniej niż 5% wszystkich jego dochodów (w 2015 r. pan Marek zawiesił tę działalność). Pan Marek nie zamierza w najbliższych latach przeprowadzać się z powrotem do Polski. W świetle prawa tureckiego, pan Marek jest traktowany jako rezydent podatkowy w Turcji. W takich okolicznościach organ podatkowy stwierdził, że od wyjazdu z Polski i przeniesienia centrum interesów życiowych do Turcji pan Marek posiadał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Turcji. Tym samym w latach 2013-2014 oraz w 2015 r. na dzień sporządzenia wniosku, podlegał on w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że w tym okresie pan Marek podlega opodatkowaniu jedynie od dochodów osiąganych na terytorium Polski na zasadach określonych w ustawie o PDOF (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 sierpnia 2015 r., nr IPPB4/4511-752/15-5/MS1). |
Przykład 2
Pan Karol jest obywatelem polskim, prowadzi własną działalność gospodarczą zarejestrowaną na terenie naszego kraju, a także jest udziałowcem w polskich i zagranicznych podmiotach gospodarczych. Od stycznia 2013 r. pan Karol podjął zatrudnienie w spółce zarejestrowanej i działającej na terenie Chin, na stanowisku dyrektora. W związku z tym uzyskał prawo rezydencji - pobytu na terenie Chin, pozwolenie na pracę i meldunek. Uczestniczy tam w lokalnych kursach i szkoleniach. Jednocześnie pan Karol ograniczył swoją obecność o charakterze zawodowym i gospodarczym na terenie Polski, tj. zakończył stosunek pracy, a zarządzanie osobistą działalnością gospodarczą zlecił osobie trzeciej. Pan Karol jest żonaty, ma troje dzieci. Żona wraz z dziećmi przebywa w Polsce. Dzieci pana Karola przebywają z nim głównie podczas ferii i wakacji. Pan Karol posiada nieruchomości w Polsce i w Chinach - oba miejsca spełniają funkcje "domu", gdzie przebywa z bliskimi, przyjmuje przyjaciół i organizuje życie prywatne. Źródła dochodu pana Karola położone są w Polsce, Chinach i Wielkiej Brytanii. Również inwestycje, posiadane konta bankowe i majątek (nieruchomy oraz ruchomy) położone są w Polsce, Chinach i Wielkiej Brytanii. Pan Karol przebywa w Polsce mniej niż 183 dni w roku podatkowym (zazwyczaj przebywa w Chinach). Organ podatkowy analizując stopień powiązań osobistych i gospodarczych podatnika uznał, że w takich okolicznościach ściślejsze powiązania (ośrodek interesów życiowych) ma on w Polsce. Zatem w świetle przepisów, podlega on nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tj. od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 września 2013 r., nr IPPB1/415-631/13-4/EC). |
Natomiast w przypadku osób samotnych, szczególne znaczenie ma położenie centrum interesów gospodarczych podatnika, rozumiane jako miejsce wykonywania działalności zarobkowej, posiadanych składników majątkowych, rachunków bankowych, itp.
Przykład 3
Pan Jan od 1 stycznia 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. przebywał i był zameldowany w Szwajcarii (był szwajcarskim rezydentem podatkowym). Centrum życiowe pana Jana w tym okresie znajdowało się w Szwajcarii. Pan Jan nie posiada żony i dzieci. W Polsce pan Jan zostawił dom i mieszkanie, ale nie czerpie z tego tytułu korzyści, ani pożytków. Od 1 września 2014 r. pan Jan pracuje i mieszka w Polsce. Analizując stopień powiązań osobistych i gospodarczych podatnika w 2014 r., organ podatkowy uznał, że do momentu przeniesienia ośrodka interesów życiowych do Polski, tzn. do dnia wyjazdu ze Szwajcarii, podatnik posiadał miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Szwajcarii. Zatem do dnia wyjazdu ze Szwajcarii podlegał on w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegał opodatkowaniu jedynie od dochodów osiągniętych na terytorium Polski zgodnie z przepisami ustawy o PDOF. Natomiast od momentu przeniesienia ośrodka interesów życiowych do Polski podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tj. od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 lipca 2015 r., nr IBPB-2-1/4511-87/15/ASz). |
W przypadku, gdy ocena wszelkich okoliczności faktycznych wskazuje, że podatnik przeniósł za granicę ośrodek interesów życiowych i tym samym przestał być polskim rezydentem podatkowym, to od tego momentu podlega on w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jedynie od dochodów uzyskanych na terytorium naszego kraju.
Przykładowo - podatnik, który przestał być polskim rezydentem podatkowym od 1 sierpnia 2015 r., w składanym w Polsce zeznaniu podatkowym za 2015 r. powinien wykazać:
- wszelkie dochody, które uzyskał od 1 stycznia 2015 r. do 31 lipca 2015 r. (tj. w czasie podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów,
oraz
- ewentualne dochody, które uzyskał na terytorium Polski od 1 sierpnia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. (tj. w czasie podlegania ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).
Jeżeli osoba, która w związku z wyjazdem z Polski zmieniła miejsce rezydencji podatkowej, w danym roku podatkowym nie osiągnęła na terytorium naszego kraju żadnych dochodów, to - co do zasady - nie ma obowiązku składania za ten rok zeznania podatkowego w Polsce.
Warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca, który przed wyjazdem z naszego kraju nie zlikwidował działalności gospodarczej na terenie Polski, powinien składać w Polsce zeznania podatkowe, nawet jeżeli z tytułu tej działalności nie uzyskał w ciągu roku żadnego dochodu (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 maja 2012 r., nr IBPBI/1/415-131/12/KB).
UWAGA!
1) ustalenie ośrodka interesów życiowych, którego położenie decyduje o zakresie obowiązku podatkowego w Polsce, wymaga indywidualnej oceny wszelkich okoliczności faktycznych wskazujących, z którym państwem łączą podatnika silniejsze powiązania osobiste lub gospodarcze,
2) uzyskanie certyfikatu rezydencji za granicą jest istotne, aczkolwiek nie przesądza o tym, że dana osoba przestała podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
3) osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej (lub nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT), o zmianie miejsca zamieszkania zawiadamia urząd skarbowy - przesyłając zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3 bądź wpisując swój aktualny adres w zeznaniu podatkowym; natomiast osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna to zrobić w terminie siedmiu dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych (CEIDG-1),
4) osoba, która zmienia adres miejsca zamieszkania na adres w państwie niebędącym członkiem UE - ma obowiązek ustanowić pełnomocnika do doręczeń (art. 138f Ordynacji podatkowej - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.),
5) w przypadku trudności w ustaleniu zakresu obowiązku podatkowego w Polsce można wystąpić (zgodnie z właściwością miejscową) do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu lub Warszawie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej (formularz ORD-IN; opłata 40 zł).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|