Przepisy ograniczające prawo do odliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe zgodnie z decyzją Rady UE
Polska prawidłowo wdrożyła decyzję Rady Unii Europejskiej dotyczącą rozliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe. W okresie przejściowym (do 30 czerwca 2015 r.) ustawodawca krajowy mógł także wprowadzić przepis zakazujący odliczania VAT od zakupu paliwa do napędu samochodów osobowych i niektórych innych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów mieszanych. Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 69/15 (orzeczenie nieprawomocne).
Jak już wspomniano w tym opracowaniu, w okresie przejściowym (tj. do 30 czerwca 2015 r.) podatnicy w ogóle nie mogli odliczać VAT od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu niektórych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów mieszanych (obecnie mogą generalnie odliczać 50% kwoty VAT od takich wydatków). Ten całkowity zakaz odliczenia dotyczył paliwa (oleju, gazu) nabywanego do:
1) samochodów osobowych,
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Tak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.
W sprawie rozstrzyganej w ww. wyroku spółka miała jednak wątpliwości, czy ten całkowity zakaz odliczenia był zgodny z decyzją deregulacyjną Rady UE. W związku z tym, spółka zapytała Dyrektora Izby Skarbowej, czy powołując się bezpośrednio na przepisy unijne, może od zakupu paliwa do ww. pojazdów odliczać 100% kwoty VAT.
Zarówno organ podatkowy, jak i WSA uznały, że nie jest to możliwe, a decyzja deregulacyjna Rady UE została wdrożona prawidłowo. Decyzja ta zezwoliła bowiem Polsce na wprowadzenie przepisów ograniczających prawo odliczania VAT od wydatków na pojazd samochodowy, jeśli pojazd ten nie jest używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Dodatkowo, na mocy art. 176 dyrektywy 2006/112/WE Rady, Polska mogła zachować ograniczenia w odliczaniu VAT obowiązujące wcześniej (tzw. zasada stand still). Polska mogła więc w okresie przejściowym w całości wyłączyć prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa (oleju, gazu) nabywanego do napędu niektórych pojazdów samochodowych wykorzystywanych do celów mieszanych.
Podobnie orzekł także WSA w Rzeszowie w wyroku z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 429/15 oraz WSA w Gliwicach w wyroku z 3 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1523/14 (wyroki te są jeszcze nieprawomocne).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|