Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego i wychowawczego
Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia (lub odpowiednio do upływu 24 miesięcy od adoptowania dziecka). Ponadto urlop ten można podzielić na dwie części, trwające co najmniej 1 tydzień.
Nowelizacja przepisów nie ominęła też urlopów wychowawczych. Datą graniczną udzielenia urlopu (w przypadku urlopu na pełnosprawne dziecko) po zmianie przepisów jest koniec roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Od 2 stycznia 2016 r. oboje rodzice i opiekunowie mogą przebywać na omawianym urlopie przez cały jego okres. W takim przypadku wymiar urlopu (który nie uległ zmianom) nie może jednak zostać przekroczony. Zasada jednego, "nieprzenaszalnego" miesiąca urlopu wychowawczego pozostała bez zmian.
WAŻNE: Termin na złożenie wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego został ustalony na 21 przed planowanym rozpoczęciem urlopu.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 1868 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku o urlopu wychowawczy aż do dnia zakończenia tego urlopu. Jeżeli jednak wniosek ten zostanie złożony wcześniej niż na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem tego urlopu, szczególna ochrona zatrudnienia będzie pracownikowi przysługiwała dopiero na 21 dni przed pójściem na urlop. Niezależnie więc od tego, z jak dużym wyprzedzeniem czasowym pracownik złoży wniosek o omawiany urlop, będzie chroniony przed rozwiązaniem umowy przez pracodawcę dopiero od 21 dnia przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego (a nie jak w stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. - od dnia złożenia wniosku, bez względu na termin jego złożenia).
Analogiczne jak przy urlopie wychowawczym ograniczenie czasowego zakresu ochrony obowiązuje w przypadku złożenia wniosku o obniżenie wymiaru etatu w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Tutaj również ochrona zatrudnienia zaczyna się na 21 dni przed podjęciem pracy w obniżonym wymiarze, w okresie w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 1868 K.p.). Zmianie uległ także termin na złożenie wniosku o podjęcie takiej pracy - na 21 dni przed jej planowanym rozpoczęciem (art. 1867 K.p.).
Liczba części, na które można podzielić urlop wychowawczy, nie uległa zmianie. Jeżeli jednak pracownik wykorzysta uprzednio tzw. luźną część urlopu rodzicielskiego, to pomniejsza ona dopuszczalną (5) liczbę części urlopu wychowawczego. Liczbę części urlopu wychowawczego ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o jego udzielenie. Treść wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego lub jego części, wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego oraz wykaz dokumentów dołączanych do wniosku, od 2 stycznia 2016 r. określa rozporządzenie w sprawie urlopów rodzicielskich.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|