Korekta przychodu na przełomie dwóch lat podatkowych
Prowadzę działalność handlową. W grudniu 2023 r. sprzedałem i wydałem kontrahentowi towar, doręczając jednocześnie fakturę. Przed końcem miesiąca (29 grudnia 2023 r.) kontrahent zwrócił towar. Fakturę korygującą wystawiłem 2 stycznia 2024 r. Do jakiego okresu powinienem był odnieść korektę przychodu?
Podatnik powinien był dokonać korekty przychodów w okresie rozliczeniowym, w którym wystawił fakturę korygującą.
Art. 14 ust. 1c updof wprowadza ogólną zasadę określającą moment powstania przychodu z działalności gospodarczej. Z jego uregulowań wynika, że co do zasady przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi. Z tym, że jeżeli przed tym dniem zostanie wystawiona faktura lub uregulowana należność, to przychód powstaje odpowiednio wcześniej, tzn. w dacie wystawienia faktury albo uregulowania należności. Można zatem stwierdzić, że przy określaniu momentu powstania przychodu należy kierować się chronologią zdarzeń, a skutek podatkowy trzeba przypisać tej czynność, która wystąpi jako pierwsza.
W przedstawionej sprawie podatnik sprzedał towar, który wydał nabywcy w grudniu 2023 r. wraz z fakturą. Nie budzi zatem wątpliwości, że przychód powstał w dniu dokonania tych czynności. Problem dotyczy natomiast kwestii, kiedy podatnik powinien dokonać korekty przychodu, w sytuacji gdy zwrot towaru miał miejsce w grudniu 2023 r., a fakturę korygującą wystawiono w styczniu 2024 r. W celu rozwiązania tego problemu należy sięgnąć do art. 14 ust. 1m updof. Reguluje on moment korygowania przychodów. Stanowi, że jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Zwrot towaru uznany przez podatnika stanowi zdarzenie, które nie mieści się w zakresie użytych pojęć "błąd rachunkowy" i "oczywista omyłka". Oznacza to, że fakturę korygującą należało rozliczyć w dacie jej wystawienia, czyli w styczniu 2024 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|