Koszty u przedsiębiorcy uprawnionego do ulgi dla rodzin wielodzietnych
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i stosuje opodatkowanie podatkiem liniowym. Wspólnie z żoną wykonuje władzę rodzicielską nad czworgiem swoich niepełnoletnich dzieci, w związku z czym spełnia warunki do korzystania z tzw. ulgi dla rodzin wielodzietnych. Podatnik zamierza korzystać z tej ulgi, jednak przewiduje, że przychody uzyskane w 2023 r. z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej przekroczą limit zwolnienia. Czy koszty związane z działalnością gospodarczą poniesione w 2023 r., które dotyczą przychodów zwolnionych od podatku (w związku z zastosowaniem ulgi dla rodzin wielodzietnych) oraz przychodów opodatkowanych (stanowiących nadwyżkę ponad limit zwolnienia) będą kosztami uzyskania przychodu, a co za tym idzie, będą pomniejszały roczny przychód do opodatkowania?
Koszty związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika uprawnionego do tzw. ulgi dla rodzin wielodzietnych, ponoszone w okresie, gdy przychody z tej działalności korzystają ze zwolnienia od podatku, nie podlegają wykluczeniu w kosztów uzyskania przychodów. Należy je uwzględnić przy kalkulacji podstawy opodatkowania za dany rok podatkowy.
Ulgę dla rodzin wielodzietnych reguluje art. 21 ust. 1 pkt 153 updof. Polega ona na możliwości objęcia zwolnieniem od podatku dochodowego przychodów osiąganych ze wskazanych w tym przepisie źródeł przychodów (m.in. pozarolniczej działalności gospodarczej, do której ma zastosowanie podatek liniowy), do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.
Z art. 22 ust. 3 i 3a updof wynika, że jeżeli podatnik ponosi koszty ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, jednak z wyłączeniem m.in. przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 153 lit. c updof.
Jednocześnie art. 23 ust. 1 pkt 31 updof stanowi, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Polski lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego. Z tym, że przepis ten nie ma zastosowania do kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu uzyskania przychodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 152-154 updof. Tak stanowi art. 23 ust. 10 updof.
Odnosząc te regulacje do sytuacji podatnika, stwierdzić należy, że skoro podatnik w ramach ulgi dla rodzin wielodzietnych korzysta ze zwolnienia od podatku w zakresie przychodów z działalności gospodarczej, to kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodów objętych tym zwolnieniem nie musi wyłączać z kosztów uzyskania przychodów. Nawet jeżeli całość lub część przychodów z tej działalności będzie korzystać ze zwolnienia, to poniesione koszty pozostaną kosztami uzyskania przychodów.
W rezultacie, kalkulując wysokość podatku dochodowego za 2023 r., przychody uzyskane z działalności gospodarczej podlegające opodatkowaniu podatnik będzie mógł pomniejszyć o całość tych kosztów. Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 maja 2022 r., nr 0114-KDIP2-2.4011.243.2022.1.IN.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|