Ustalenie kwoty przysługującego odliczenia
W 2020 r. podatnik z własnych środków sfinansował wydatki na prace termomodernizacyjne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym stanowiącym jego własność. Wyniosły one 28.000 zł. W 2021 r. podatnik uzyska prawdopodobnie zwrot wydatków w kwocie 5.000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czy wobec tego w zeznaniu za 2020 r. ma odliczyć całą kwotę wydatków na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, a w 2021 r. dokonać doliczenia zwróconej kwoty wydatków, czy też korzystając z ulgi w 2020 r., należy odliczyć kwotę wydatków pomniejszoną o kwotę przyszłego zwrotu?
Jeżeli podatnik w złożonym zeznaniu nie odliczy tej części wydatków, której zwrot otrzyma w następnym roku podatkowym, to nie będzie później obowiązany do dokonania doliczenia.
Zgodnie z art. 26h ust. 8 updof, podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że nakazuje on dokonanie doliczenia, gdy podatnik uzyska zwrot wydatków uprzednio odliczonych. Natomiast, gdy zwrócone kwoty nie były odliczone, to analizowany przepis nie znajduje zastosowania.
W kontekście sytuacji przedstawionej w pytaniu warto przywołać art. 26h ust. 1 i ust. 5 pkt 1 updof, z których wynika, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Jednak odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Zatem gdyby podatnik ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał zwrot części poniesionych wydatków jeszcze w 2020 r., to tej części wydatków nie mógłby uwzględnić w kwocie odliczenia w zeznaniu za 2020 r. Ponieważ jednak przypuszczalny zwrot otrzyma w 2021 r., to skutki tego zdarzenia będą zależały od tego, czy w zeznaniu za 2020 r. podatnik odliczy wydatki termomodernizacyjne w pełnej wysokości, czy w kwocie pomniejszonej o wartość spodziewanego zwrotu (tj. 23.000 zł). W naszej ocenie, sformułowanie zawarte w art. 26h ust. 1 updof, że podatnik ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, oznacza, że to do podatnika należy decyzja, czy w ogóle skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej, a jeżeli tak - to w jakim zakresie.
W rezultacie, jeżeli w zeznaniu za 2020 r. przyjmie on do odliczenia od dochodu kwotę wydatków termomodernizacyjnych pomniejszoną o wartość zwrotu spodziewanego w 2021 r., to przywołany wcześniej art. 26h ust. 8 updof nie znajdzie w jego przypadku zastosowania. Tym samym w zeznaniu za 2021 r. nie będzie musiał otrzymanej kwoty doliczać do podstawy opodatkowania. Uzupełniająco dodajmy, że gdyby jednak podatnik nie otrzymał spodziewanego zwrotu części wydatków termomodernizacyjnych, to nadal będzie mógł uwzględnić te wydatki w rozliczeniu podatkowym, przede wszystkim poprzez złożenie korekty zeznania za 2020 r. i zwiększenie kwoty wykazanej do odliczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|