Umowa barterowa podlega opodatkowaniu VAT
Zapłaty (wynagrodzenia) nie można utożsamiać jedynie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym będzie wynagrodzeniem.
Sprawa dotyczyła podatnika, któremu w wyniku przeprowadzonego przez naczelnika urzędu skarbowego postępowania kontrolnego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku VAT za okres od stycznia do grudnia 2014 r. stwierdzono nieprawidłowości. Polegały one na tym, że podatnik w rozliczeniach za poszczególne okresy rozliczeniowe 2014 r. nie uwzględnił wykonanych usług polegających na oczyszczaniu zbiorników wodnych. Mając na uwadze zgromadzony materiał dowodowy, organ pierwszej instancji przyjął, że podatnik świadczył na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej usługi polegające na oczyszczaniu zbiorników wodnych z błota szlamowego, które winny zostać odpowiednio udokumentowane i wykazane w rejestrach sprzedaży. Jako wynagrodzenie za wykonane usługi podatnik otrzymywał od kontrahentów wydobyte błoto szlamowe. Stwierdzenie tych nieprawidłowości stało się podstawą decyzji naczelnika urzędu skarbowego. W ocenie organu, podatnik za wykonanie usługi otrzymał ekwiwalent w postaci błota szlamowego, które następnie było sprzedawane, wobec czego transakcja ta miała charakter odpłatny. Ponieważ wzajemne świadczenia stron transakcji (usługa za towar - towar za usługę) nie miały formy pieniężnej to podstawą opodatkowania VAT jest ich wartość rynkowa.
Podatnik złożył skargę do WSA w Łodzi, który stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie sporną jest kwestia, czy czynność czyszczenia stawów poprzez usunięcie błota szlamowego była jedynie czynnością natury faktycznej, która zmierzała do odebrania przedmiotu sprzedaży, czy też czynność oczyszczenia stawów miała charakter odpłatny, a odpłatność miała postać rzeczową, tj. wydobytego przez podatnika błota szlamowego. WSA uznał skargę za niezasadną. Podatnik złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ją oddalił.
Jak podkreślił NSA, bez wątpienia, zbiorniki wodne kontrahentów podatnika zostały przez niego oczyszczone. Ziścił się więc cel, jaki przyświecał jego kontrahentom. Otrzymane przez niego błoto szlamowe, jakkolwiek to brzmi, było wynagrodzeniem za usługi, bo odpłatność, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nie musi być wyrażona w pieniądzu. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają bowiem odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Odpłatność może też przybrać postać rzeczową lub usługi. Istotne jest, by odpłatność była wynagrodzeniem za usługę wykonaną w ramach łączącego strony stosunku zobowiązaniowego, co miało miejsce w stanie faktycznym sprawy.
(wyrok NSA z dnia 25 października 2019 r., sygn. akt I FSK 1337/17)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
wwwPodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|