Potwierdzenie zawarcia umowy
W sklepie internetowym
Jeżeli strony zawarły umowę na odległość, przedsiębiorca ma obowiązek przekazać konsumentowi potwierdzenie zawarcia tej umowy (art. 21 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta). Jest to obowiązek niezależny od nakazu dostarczenia konsumentowi informacji na etapie przedkontraktowym, o którym była mowa w pkt 2 dodatku.
Przedsiębiorca ma obowiązek przekazać konsumentowi potwierdzenie zawarcia umowy na odległość na trwałym nośniku w rozsądnym czasie po jej zawarciu, najpóźniej w chwili dostarczenia rzeczy lub przed rozpoczęciem świadczenia usługi. Potwierdzenie to obejmuje:
- informacje, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, chyba że przedsiębiorca dostarczył konsumentowi te informacje na trwałym nośniku przed zawarciem umowy,
- informację o udzielonej przez konsumenta zgodzie na dostarczenie treści cyfrowych w okolicznościach powodujących utratę prawa odstąpienia od umowy.
W przytoczonych przepisach mowa o trwałym nośniku, na którym mogą być przekazane informacje zawarte w art. 12 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie z definicją ustawową trwały nośnik to materiał lub narzędzie umożliwiające konsumentowi lub przedsiębiorcy przechowywanie informacji kierowanych osobiście do niego, w sposób umożliwiający dostęp do informacji w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą, i które pozwalają na odtworzenie przechowywanych informacji w niezmienionej postaci. Przyjmuje się, że do trwałych nośników zalicza się takie urządzenia jak: pamięć USB, twardy dysk oraz inne nośniki informatyczne, ale także nośniki tradycyjne jak papier i poczta elektroniczna. Do poczty elektronicznej zalicza się także usługi przesyłania wiadomości cyfrowych (SMS), poprzez komunikatory. Przedsiębiorca może przekazać konsumentowi potwierdzenie zawarcia umowy wraz z informacjami zawartymi w art. 12 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta np. w postaci dokumentu w formacie PDF na adres poczty elektronicznej konsumenta. Wybór rodzaju trwałego nośnika należy do przedsiębiorcy, chyba że rodzaj ten uzgodniono w umowie zawartej z konsumentem. Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca skonstruował system informatyczny, który automatycznie wysyła konsumentom potwierdzenia natychmiast po zawarciu umów.
Przykładowo, gdy korzystając z elektronicznego formularza na stronie internetowej przedsiębiorcy, konsument zawiera z nim umowę, w chwili, w której konsument naciska przycisk: "zamawiam", umowę uznaje się za zawartą. Następnie system informatyczny automatycznie wysyła potwierdzenie zawarcia umowy na adres poczty elektronicznej wskazany przez konsumenta.
Informacje, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta stanowią integralną część umowy zawieranej na odległość albo poza lokalem przedsiębiorstwa i mogą być zmienione jedynie za wyraźnym porozumieniem stron.
Poza lokalem przedsiębiorstwa
W przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa np. przy jednoczesnej fizycznej obecności stron w miejscu, które nie jest lokalem przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy, przedsiębiorca jest zobowiązany wydać konsumentowi dokument umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub potwierdzenie jej zawarcia, utrwalone na papierze lub, za zgodą konsumenta, na innym trwałym nośniku.
Przez telefon
Jeżeli przedsiębiorca kontaktuje się z konsumentem przez telefon w celu zawarcia umowy na odległość, ma obowiązek na początku rozmowy poinformować konsumenta o tym celu, a ponadto podać identyfikujące go dane oraz dane identyfikujące osobę, w imieniu której telefonuje. Jeżeli proponuje konsumentowi zawarcie umowy przez telefon, ma obowiązek potwierdzić treść proponowanej umowy utrwaloną na papierze lub innym trwałym nośniku. Oświadczenie konsumenta o zawarciu umowy jest skuteczne, jeżeli zostało utrwalone na papierze lub innym trwałym nośniku po otrzymaniu potwierdzenia od przedsiębiorcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|