Nieodpłatne zakwaterowanie pracowników świadczących pracę poza swoim miejscem zamieszkania
Nasi pracownicy świadczą pracę poza swoim miejscem zamieszkania. W związku z czym przyjęliśmy na siebie obowiązek zapewnienia im noclegu. Kierując się stanowiskiem organów podatkowych, ustalamy przychód z nieodpłatnych świadczeń. Czy możliwe jest objęcie tego przychodu zwolnieniem od podatku?
Do przychodu z tytułu nieodpłatnego zakwaterowania pracowników można zastosować zwolnienie z PIT, choć jego wysokość jest limitowana.
Zakwaterowanie jak przychód
Kwestia istnienia obowiązku ustalania przychodu z tytułu świadczeń w postaci nieodpłatnego zakwaterowania pracowników budzi kontrowersje od lat. W ich rozwiązaniu nie pomógł nawet wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13.
Organy podatkowe zajmują niezmiennie stanowisko, że pracodawca nie będąc do tego prawnie zobligowany, może przyjąć na siebie koszty związane z zapewnieniem zakwaterowania pracownikom oddelegowanym do pracy poza miejscowością, w której osoby te mają miejsce zamieszkania. W sytuacji jednak, gdy pracownicy korzystają z możliwości zakwaterowania nieodpłatnie, to wartość otrzymanego świadczenia stanowi u nich przychód ze stosunku pracy. Potwierdzeniem tego stanowiska są m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.431.2018.2.ENB i z 2 lutego 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.443.2017.1.ENB.
Sądy administracyjne nie orzekają jednolicie w kwestii osiągania przychodu przez pracowników korzystających z nieodpłatnego zakwaterowania (por. wyroki NSA z 29 listopada 2018 r., sygn. akt II FSK 799/18 i z 9 sierpnia 2016 r., sygn. akt II FSK 1970/14).
Zwolnienie przychodu od PIT
W sytuacji gdy pracodawca zapewnia zakwaterowanie pracownikom, to wartość otrzymanego przez nich świadczenia może korzystać ze zwolnienia od podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 19 w związku z ust. 14 updof.
W myśl tych przepisów wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. Zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że pracownik otrzymujący to świadczenie spełnia łącznie dwa warunki:
- ma miejsce zamieszkania położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy,
- nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.
Tak więc w sytuacji opisanej w pytaniu, zapewniając pracownikom zakwaterowanie w wynajętym mieszkaniu, pracodawca będzie mógł zastosować omawiane zwolnienie (gdy spełnione będą wszystkie wymienione warunki). Oznacza to, że nie będzie uwzględniał pracownikom wartości tego świadczenia przy obliczaniu zaliczki na podatek, chyba że jego wartość w danym miesiącu przekroczy 500 zł na osobę. Wówczas konieczne będzie ujęcie tej nadwyżki w podstawie obliczenia zaliczki na podatek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|