Limitowanie świadczeń z ZFŚS dla pracowników i członków ich rodzin
Jak stosować limit zwolnienia od podatku dotyczący wartości świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS, gdy uzyskują je pracownicy i członkowie ich rodzin?
Pracodawca musi sumować świadczenia finansowane ze środków ZFŚS przyznawane pracownikowi oraz członkom jego rodziny, a gdy łączna wartość tych świadczeń przekroczy limit zwolnienia z PIT, nadwyżkę trzeba będzie ujmować w przychodach pracownika podlegających opodatkowaniu.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 1 updof, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jeżeli zatem w zakładzie pracy jest tworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, to wartość świadczeń otrzymywanych z tego funduszu przez pracownika, a także członka (-ów) jego rodziny, wlicza się do przychodów tego pracownika ze stosunku pracy. Podstawą przyznania świadczenia na rzecz pracownika jak i członka (-ów) jego rodziny jest bowiem łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy.
Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Tak więc pracodawca musi sumować świadczenia przyznane pracownikowi (i członkom jego rodziny), aby określić moment, w którym ich wartość przekroczy kwotę rocznego limitu wolną od PIT. Wartość świadczeń ponad limit trzeba uwzględnić w podstawie obliczenia zaliczki na podatek od dochodów ze stosunku pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|