Wydatki na zakup prezentów okolicznościowych dla pracowników w kosztach podatkowych pracodawcy
Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (i nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF). Ponadto przyjmuje się, że wydatki te muszą być racjonalne, ekonomicznie uzasadnione oraz właściwie udokumentowane.
Wydatki na zakup prezentów/upominków dla pracowników nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie ww. przepisów (pomijamy wydatki na działalność socjalną pracodawcy, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PDOF, gdyż nie dotyczą one omawianej w tym artykule sytuacji).
Zasadniczo nie ma przeszkód, aby pracodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup kwiatów, przekazywanych pracownicom np. z okazji Dnia Kobiet. Takie działanie może bowiem wpływać motywująco na pracowników, zwiększać poczucie więzi z firmą, poprawę atmosfery w pracy, itp., co może się przełożyć na większą wydajność pracy, a w efekcie - większe przychody ze sprzedaży. Podobnie uznają organy podatkowe. Ich zdaniem, kosztem podatkowym mogą być także wydatki poniesione na zakup prezentów okolicznościowych dla pracowników.
Tak wynika m.in. z:
- interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS z 18 października 2017 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.230.2017.1.AWO oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 1 czerwca 2015 r., nr IPPB6/4510-52/15-2/AK, dotyczących wydatków na kwiaty i drobne upominki dla pracowników przechodzących na emeryturę lub obchodzących jubileusz z tytułu wieloletniej pracy,
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 grudnia 2015 r., nr IPPB5/4510-1091/15-4/BC, dotyczącej wydatków na drobne upominki dla pracowników z okazji ważnych wydarzeń życiowych (np. ślubu, narodzin dziecka, jubileuszu pracy).
Dodajmy, że gdy VAT naliczony od wydatków na zakup kwiatów/upominków dla pracowników nie podlega odliczeniu, to stanowi on koszt uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o PDOF).
Należy mieć na uwadze, że ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PDOF) wszelkiego rodzaju darowizny i ofiary, z nieistotnymi tu wyjątkami. Jeżeli zatem uznamy za organami podatkowymi, że przekazanie pracownikom prezentów z tytułu ważnych wydarzeń w ich życiu (np. z okazji ślubu, narodzin dziecka) jest darowizną, to w świetle ww. przepisów, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup ww. prezentów, naszym zdaniem, nie byłoby możliwe. Podobnie uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 marca 2019 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.8.2019.3.JK.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|