Oskładkowanie karnetów sportowych
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jeśli więc dofinansowanie do karnetów sportowych zostało przekazane ze środków ZFŚS, to zasadniczo ich wartość korzysta ze zwolnienia z oskładkowania.
Jeśli z ZFŚS zostaną przekazane wszystkim pracownikom świadczenia w tej samej wysokości (niezależnie od sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej), to nieoskładkowanie takiego świadczenia może być ryzykowne. Jak bowiem orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 24 czerwca 2014 r., sygn. akt III AUa 1064/13:
"(...) Choć ustawodawca pozostawił pracodawcy swobodę, gdyż nie zdefiniował żadnych kryteriów ani progów, to jednak nie oznacza to, że pracodawca nie musi kierować się kryterium socjalnym, ani nawet w razie jego ustalenia, respektować przyjętych zasad. W przeciwnym razie świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są traktowane jako świadczenia ze stosunku pracy, podlegające na zasadach ogólnych uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek." Podobnie uznał Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 10 września 2014 r., sygn. akt III AUa 2167/13.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|