Co nowego w podatkach w 2019 roku? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 6 (1568) z dnia 21.01.2019
Ulga mieszkaniowa na nowych zasadach
Osoby fizyczne, które od 1 stycznia 2019 r. zbywają nieruchomości i określone prawa majątkowe poza działalnością gospodarczą, mogą korzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej na znacznie korzystniejszych zasadach niż miało to miejsce w warunkach obowiązujących do końca 2018 r. Zmiany w omawianym zakresie umożliwią zastosowanie tej preferencji większej grupie podatników, którzy środki uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych wydatkują na własne cele mieszkaniowe.
Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych zwolnił z opodatkowania dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości poza działalnością gospodarczą, gdy podatnik wydatkuje przychód z takiej transakcji na własne cele mieszkaniowe. Zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami musiało to nastąpić nie później niż w okresie 2 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiło zbycie.
Pierwsza z modyfikacji tej tzw. ulgi mieszkaniowej, która weszła w życie z nowym rokiem polega na wydłużeniu obowiązującego 2-letniego okresu wydatkowania środków ze sprzedaży nieruchomości o określonych prawach majątkowych na cele mieszkaniowe do 3 lat. Z kolei dodany do art. 21 ustawy o pdof ust. 25a doprecyzowuje, że w ustawowym terminie 3 lat powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na własne cele mieszkaniowe zostały uwzględnione w ramach przedmiotowej ulgi.
Całkiem nowym rozwiązaniem w omawianym zakresie jest umożliwienie zaliczania do wydatków na własne cele mieszkaniowe również wydatków na budowę, rozbudowę, przebudowę, adaptację lub remont lokalu, poniesionych zanim jeszcze podatnik zyska tytuł własności do niego. Tu jednak ustawodawca postawił warunek, z którego wynika, że aby skorzystać z ulgi w odniesieniu do tego typu wydatków podatnik musi stać się właścicielem tego lokalu przed upływem terminu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof, czyli wskazanych wcześniej 3 lat.
Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się również warunki stosowania omawianej ulgi w odniesieniu do osób zbywających nieruchomości lub określone prawa majątkowe nabyte w spadku. Z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o pdof wynika obecnie, że przychód z odpłatnego zbycia takich składników majątkowych powstaje, gdy zbycie następuje przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym miało miejsce nabycie. Z ust. 5 dodanego do art. 10 ustawy o pdof od 1 stycznia 2019 r. wynika, że w przypadku zbycia nieruchomości lub określonych praw majątkowych nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczy się od daty nabycia lub wybudowania przez spadkodawcę.
Do końca 2018 r. kosztami podatkowymi uwzględnianymi przy zbyciu nieruchomości lub określonych praw majątkowych nabytych m.in. w spadku były tylko udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości (prawa majątkowego), poczynione w czasie jej posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Od 2019 r. spadkobiercy mają możliwość zaliczenia do tych kosztów również koszty nabycia (wytworzenia) tej nieruchomości lub określonego prawa majątkowego poniesione przez spadkodawcę oraz długów i ciężarów spadkowych. Jednak długi i obciążenia spadkowe będą mogły być zaliczone do kosztów pod warunkiem ich realnej spłaty. Co równie ważne podatnik może uwzględnić w kosztach podatkowych długi i ciężary spadkowe poniesione zarówno przed, jak i po uzyskaniu przychodu, a także po złożeniu zeznania PIT-39.
Wskaźniki przydatne w rozliczeniach podatku dochodowego dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|