Zakup usługi szkoleniowej od zagranicznego kontrahenta
Kupiliśmy usługę szkoleniową od unijnego kontrahenta. Szkolenie odbyło się w Londynie. Usługodawca wystawił nam fakturę z podatkiem VAT. Czy mamy obowiązek opodatkowania importu usług z tego tytułu?
Regułą jest określanie miejsca świadczenia usług w oparciu o miejsce, w którym to usługobiorca posiada siedzibę (art. 28b ustawy o VAT).
Wyjątkiem od tej zasady ogólnej są m.in. usługi w zakresie kultury, sztuki, sportu i rozrywki.
Ustawodawca rozróżnił w ustawie o VAT:
- usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy oraz usługi pomocnicze związane z usługami wstępu na te imprezy (art. 28g ust. 1 ustawy),
- usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz usługi podobne do tych usług, takie jak targi, wystawy oraz usługi pomocnicze do tych usług, w tym świadczenie usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach (art. 28g ust. 2 ustawy).
Jeśli usługobiorcą jest podatnik, wówczas miejscem opodatkowania jest:
- dla usług wstępu na imprezy kulturalne, o których mowa w art. 28g ust. 1 ustawy - miejsce, gdzie imprezy te faktycznie się odbywają,
- dla usług, o których mowa w art. 28g ust. 2 ustawy - miejsce gdzie usługobiorca ma siedzibę (zasada ogólna z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).
Usługi wstępu polegają na tym, że nabywcy zostaje przyznane prawo do uczestniczenia w danej imprezie, czyli znajdowania się w miejscu, w którym odbywa się ta impreza.
Zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 77/1 ze zm.), usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, obejmują świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej.
Uczestnictwo w szkoleniu, które odbyło się w Londynie, stanowi zakup usług wstępu na imprezę kulturalną, naukową lub edukacyjną, o których mowa w art. 28g ust. 1 ustawy o VAT i opodatkowane jest w miejscu, w którym ta impreza się odbywała, czyli w Wielkiej Brytanii.
Gdyby jednak Czytelnik zlecił brytyjskiej firmie wykonanie usługi polegającej na zorganizowaniu takiego szkolenia, wówczas miejscem opodatkowania tego świadczenia byłoby państwo, w którym nabywca ma swoją siedzibę, czyli w Polsce.
Jeśli przedmiotem zakupionej usługi była możliwość uczestniczenia w szkoleniu, to polski usługobiorca nie ma obowiązku rozliczania importu usług, gdyż jest ona opodatkowana tam, gdzie się odbywała, czyli w Wielkiej Brytanii.
Natomiast w sytuacji gdyby zakup dotyczył zorganizowania szkolenia poza granicami kraju, wówczas polski nabywca musiałby opodatkować import tych usług.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|