Koszt odsetek od kredytu na zakup budynku wniesionego aportem do spółki
Wydatek poniesiony przez jeden podmiot prawny, ale służący osiągnięciu przychodu przez zupełnie odrębny podmiot gospodarczy, nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu firmy ponoszącej wydatek.
"(...) skarżący (...) złożył (...) korektę zeznania podatkowego PIT-36L za 2011 r. wyjaśniając, że w złożonym zeznaniu nie zostały wykazane koszty uzyskania przychodów stanowiące odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym zgodnie z umową o kredyt obrotowy z dnia 23 listopada 2006 r.
(...) Organ pierwszej instancji, decyzją (...) odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r. według złożonej korekty zeznania PIT-36L (...) za rok podatkowy 2011. Zdaniem organu pierwszej instancji, odsetki zapłacone przez skarżącego w latach 2007-2010 w celu spłaty kredytu na zakup nieruchomości, która w dniu 11 stycznia 2007 r. została wniesiona przez skarżącego w formie aportu do spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za objęcie udziałów w tej spółce, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.o.f. - przyp. red.) nie stanowią kosztów jednoosobowej działalności gospodarczej (...) za 2011 r.
(...) Dyrektor IS, po rozpatrzeniu odwołań (...) utrzymał w mocy zaskarżone decyzje organu pierwszej instancji.
(...) Na ww. decyzje skarżący wniósł skargi do WSA.
(...) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał skargi za niezasadne.
(...) Odwołując się do art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. stwierdził, że spłata pożyczki lub kredytu zaciągniętego na prowadzoną działalność gospodarczą nie stanowi dla podatnika kosztu uzyskania przychodu; kosztem są natomiast skapitalizowane oraz naliczone i zapłacone odsetki (art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a, pkt 32 i 33 u.p.d.o.f.). Zdaniem WSA w Krakowie, gdyby skarżący wykorzystywał nieruchomość na cele prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, odsetki od kredytu - na zasadach wyżej wskazanych - stanowiłyby koszty uzyskania przychodu. W konsekwencji, wydatek w postaci odsetek od kredytu na zakup spornej nieruchomości nie może być zaliczony do kosztów ze względu na brak związku przyczynowego pomiędzy odsetkami od kredytu a przychodem z działalności prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Przeniesienie własności nieruchomości na spółkę komandytowo-akcyjną spowodowało zerwanie związku pomiędzy kosztami (odsetkami) poniesionymi na jej nabycie, a przychodami.
(...) Skargę kasacyjną od ww. wyroku WSA (...) do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniósł skarżący (...), który zaskarżył ten wyrok w całości.
(...) W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowisko organów podatkowych i WSA (...) jest prawidłowe.
(...) Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., dla kwalifikacji prawnej wydatków na zapłatę odsetek, stanowiących koszty uzyskania przychodów, istotne znaczenie ma cel ich poniesienia, czyli przeznaczenie środków finansowych uzyskanych w drodze tego kredytu/pożyczki. Kwestią wstępną dla oceny możliwości uznania uregulowanych odsetek za koszty podatkowe jest zatem ustalenie związku przyczynowo-skutkowego, jak i gospodarczego pomiędzy ich zapłatą, a przychodami, jakie podatnik osiąga lub ma szansę osiągnąć, wydatkując środki pieniężne pochodzące z kredytu/pożyczki na dany cel. Powiązanie takie istnieje w sytuacji przeznaczenia kredytu/pożyczki na bieżącą działalność gospodarczą podatnika - zwiększa bowiem źródło jej finansowania lub też na zakup nieruchomości, wykorzystywanej w tej działalności gospodarczej.
(...) nie ma prawnej możliwości przenoszenia kosztów pomiędzy poszczególne podmioty prawne.
(...) wbrew stanowisku skarżącego, ów wydatek ma służyć osiągnięciu przychodu tej firmy, która wydatek poniosła (w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo - z działalności prowadzonej w tej konkretnie formie). Chodzi o konkretny przychód danej firmy, a nie taki sam rodzajowo przychód uzyskany przez podatnika z tytułu prowadzenia różnych form działalności gospodarczej.
(...) W warunkach rozpatrywanej sprawy nie jest możliwe, aby nieruchomość zakupiona przez skarżącego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej miała jakikolwiek wpływ na przychód z tytułu tej działalności (zachowanie, bądź zabezpieczenie źródła przychodu), skoro w dniu w dniu 11 stycznia 2007 r. wniesiono tę nieruchomość aportem do spółki komandytowo-akcyjnej. Wniesienie aportem nieruchomości spowodowało bowiem zerwanie więzi pomiędzy wydatkiem a przychodem generowanymi w ramach działalności gospodarczej skarżącego".
(wyrok NSA z dnia 16 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 446/16)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|