Umowa zlecenia ze studentem (uczniem) bez składek ZUS
Generalnie umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ubezpieczenia wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrowolne jest w tym przypadku ubezpieczenie chorobowe. Obowiązek ubezpieczeń z tytułu wykonywania umowy zlecenia powstaje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.
Powyższe regulacje nie mają zastosowania do uczniów i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat.
Wykonywanie umowy zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń dla uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów, do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). |
Studentem jest osoba kształcąca się na studiach wyższych. Za takie uważa się studia: pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, prowadzone przez uczelnię uprawnioną do ich prowadzenia. Tak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 5 i 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 ze zm.).
UWAGA! Osoba jest studentem od daty immatrykulacji (tj. aktu przyjęcia w poczet studentów uczelni) i złożenia ślubowania do daty ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.
Generalnie datą ukończenia studiów jest data złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego. Inaczej jest tylko w przypadku studiów o kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym, weterynarii, farmacji oraz kierunków związanych z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.
Należy dodać, że do 31 sierpnia 2017 r. ww. art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wymieniał także uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zmiana jego brzmienia była konsekwencją wejścia w życie z dniem 1 września 2017 r. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.) oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.). Od tego dnia 6-letnie szkoły podstawowe stały się 8-letnimi szkołami podstawowymi, a gimnazja stopniowo są wygaszane.
Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku. Dla celów rozstrzygania obowiązku ubezpieczeń społecznych przyjmuje się, iż uczniem do 31 sierpnia każdego roku jest osoba, która:
- kontynuuje naukę w tej samej szkole,
- ukończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,
- ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.
Ponadto osoba, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe, za ucznia jest uznawana do 30 września. Tak też wyjaśnił ZUS w poradniku pt. "Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu...", dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|