Okres przechowywania protokołów kontroli podatkowych
Zakończyła się prowadzona przez urząd skarbowy w mojej firmie kontrola podatkowa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. Otrzymałem protokół. Nie wnoszę do niego żadnych zastrzeżeń i wyjaśnień. Czy muszę go przechowywać?
TAK. Protokół dokumentujący przebieg kontroli podatkowej należy zachować do czasu upływu terminu przedawnienia weryfikowanego w jej ramach zobowiązania podatkowego.
Przebieg kontroli podatkowej dokumentowany jest w protokole. Zawiera on m.in. opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów, ocenę prawną sprawy. Protokół sporządzany jest w dwóch egzemplarzach. Kontrolowany otrzymuje jeden z nich, ale bez załączonych do protokołu fotokopii, odpisów i wydruków z akt, ksiąg oraz innych dokumentów udostępnionych przez kontrolowanego, które zostały mu zwrócone, co zostało odnotowane w protokole.
Przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać protokoły kontroli w swojej siedzibie. Wynika to z art. 57 ust. 1 Prawa przedsiębiorców. Okres przechowywania protokołów dokumentujących przebieg kontroli podatkowych nie został ustawowo określony. Przyjmuje się, że należy je trzymać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, którego dotyczą.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin ten może się wydłużyć, jeżeli jego bieg nie rozpoczął się, np. w związku z rozłożeniem spłaty podatku na raty, będzie zawieszony, np. po wniesieniu sprawy do sądu administracyjnego, lub zostanie przerwany, np. w wyniku wszczęcia przez urząd skarbowy egzekucji i zastosowania środka egzekucyjnego. Stanowi o tym art. 70 § 2-8 oraz art. 70a Ordynacji podatkowej. Ustawy mogą ponadto przewidywać w zakresie archiwizacji dokumentów podatkowych odmienne regulacje. Przykładowo przedsiębiorcy, korzystający z pomocy publicznej udzielanej zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych, są zobowiązani przechowywać księgi podatkowe i dokumenty związane z ich prowadzeniem do czasu upływu okresu przedawnienia roszczeń związanych ze zwrotem pomocy publicznej. Roszczenia te przedawniają się natomiast po 10 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym skorzystano z pomocy.
Przykład
Urząd skarbowy przeprowadził u przedsiębiorcy kontrolę w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. Termin płatności tego podatku przypadał na 30 kwietnia 2013 r. Termin przedawnienia - 5 lat liczonych od końca 2013 r. - upłynie z dniem 31 grudnia 2018 r. Protokół kontroli podatkowej dotyczącej podatku dochodowego za 2012 r. trzeba więc przechowywać do końca 2018 r. Okres archiwizacji wydłuży się, jeżeli wystąpiły lub wystąpią okoliczności powodujące zawieszenie lub przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|