Przypisanie należności licencyjnych zakładowi
W określonym przypadku do należności licencyjnych stosuje się postanowienia art. 7 (zyski przedsiębiorstw) lub art. 14 (wolne zawody) powołanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy te mają zastosowanie, jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie, prowadzi w drugim umawiającym się państwie, z którego pochodzą należności licencyjne, działalność gospodarczą poprzez zakład w nim położony, bądź wykonuje wolny zawód w oparciu o stałą placówkę tam położoną, a prawa lub majątek, z tytułu których wypłacane są należności licencyjne, faktycznie wiążą się z działalnością tego zakładu lub stałej placówki. Tak wynika z art. 12 ust. 4 umowy.
Płatnik przy wypłacie należności na rzecz nierezydenta prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład, nie pobierze zryczałtowanego podatku pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji oraz pisemnym oświadczeniem, z którego wynika, że należności te związane są z działalnością tego zakładu (art. 26 ust. 1d updop).
Otrzymanie tych dokumentów zwalnia płatnika z obowiązku poboru podatku u źródła, lecz nie zwalnia go z obowiązku przesłania do właściwego urzędu skarbowego informacji IFT-2/IFT-2R (art. 26 ust. 1d w związku z ust. 3d updop).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|