Koszt naprawy samochodu
W wyniku wypadku uszkodzeniu uległ wykorzystywany przeze mnie na potrzeby działalności samochód osobowy będący środkiem trwałym. Samochód posiadał ubezpieczenie OC, AC, a także NNW. W związku z tym ubezpieczyciel wypłacił mi tzw. szkodę całkowitą, ponieważ w jego ocenie, naprawa auta nie była uzasadniona. Otrzymałem z tego tytułu odszkodowanie, które zaliczyłem do przychodów z działalności. Po analizie ofert cenowych zdecydowałem się jednak na naprawę samochodu. Koszt tej naprawy wyniósł około 77% wysokości otrzymanego odszkodowania. Po naprawie samochód nadal będzie wykorzystywany dla celów działalności, co będzie miało wpływ na uzyskiwanie przychodów z tego źródła. Czy wydatek na naprawę samochodu stanowi koszt podatkowy?
"(...) Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy (...) (o pdof - przyp. red.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Przepisy ustawy stanowią zatem, że poza wymogiem celowości (związku z działalnością gospodarczą), jedynym warunkiem, od którego ustawodawca uzależnia możliwość zaliczenia wydatków na remont powypadkowy pojazdu samochodowego do kosztów uzyskania przychodów, jest wymóg, żeby pojazd był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.
Istotne jest także właściwe udokumentowanie wydatku związanego z powypadkową naprawą samochodu - tak, aby dowody ich poniesienia mogły stanowić podstawę zapisów w prowadzonych dla potrzeb podatkowych urządzeniach księgowych. Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonego wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Musi to być zatem taki wydatek, którego związek z prowadzoną działalnością nie budzi wątpliwości, a obowiązek wykazania tego związku należy do podatnika.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że koszty remontu powypadkowego samochodu stanowiącego środek trwały, objętego ubezpieczeniem dobrowolnym, stanowić będą koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, stosownie do art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.376.2017.1.SJ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|