Ulga prorodzinna w trakcie trwania postępowania rozwodowego rodziców
W przypadku, gdy władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej może skorzystać tylko rodzic wykonujący tę władzę. Przy czym samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie oznacza wykonywania władzy rodzicielskiej. Dla nabycia prawa do ulgi konieczne jest zarówno posiadanie przez rodzica władzy rodzicielskiej, jak i jej faktyczne sprawowanie, czyli wykonywanie wszystkich obowiązków, dzięki którym dziecko wychowywane jest w sposób zapewniający jego prawidłowy rozwój. Chodzi tu o sprawowanie faktycznej pieczy nad dzieckiem, jego wychowywanie, troszczenie się o fizyczny i duchowy rozwój, a więc zapewnienie i zabezpieczenie wszystkich potrzeb dziecka od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.393.2017.1.BK.
Podatniczka jest z mężem w separacji. Obecnie trwa postępowanie rozwodowe. Małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową oraz mają dokonany podział majątku. Z podatniczką zamieszkują jej małoletnie dzieci, nad którymi sprawuje władzę rodzicielską. Podejmuje ona wszelkie decyzje dotyczące dzieci w każdej ze sfer ich życia. Wykonuje także nad nimi samodzielną pieczę. Ojciec dzieci nie wykonuje władzy rodzicielskiej, pomimo że ma pełnię władzy. Raz na jakiś czas spotyka się z dziećmi na kilka godzin, realizując w ten sposób kontakty z nimi. Kontaktuje się z nimi regularnie telefonicznie. Od ponad roku mąż nie opiekuje się dziećmi w żaden sposób, nie ma żadnego kontaktu ze szkołą dzieci, nie dowozi ich do szkoły, nie chodzi z dziećmi do lekarzy, na zajęcia dodatkowe, nie pomaga im w procesie edukacji, nie robi dla nich zakupów, nie przyrządza im posiłków. Dzieci są zameldowane na stałe w miejscu zamieszkania podatniczki i tam znajduje się ich centrum życiowe.
Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku, gdy władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia całości kwoty w ramach ulgi na dziecko może skorzystać tylko ten rodzic. Samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie przesądza o tym, że rodzic wykonuje władzę rodzicielską. W rozpatrywanym przypadku organ podatkowy uznał, że w stosunku do małoletnich dzieci tylko podatniczka wykonuje władzę rodzicielską, sprawując nad nimi faktyczną i samodzielną pieczę w sposób zapewniający ich prawidłowy rozwój, jednocześnie mieszkając z nimi. Gdy mąż nie uczestniczy aktywnie w wychowaniu dzieci, nie chodzi z nimi do lekarzy, na zajęcia dodatkowe, nie pomaga im w procesie edukacji, nie opiekuje się nimi, nie można mówić o wykonywaniu władzy rodzicielskiej w rozumieniu art. 27f ust. 1 updof, pomimo jej posiadania przez takiego rodzica.
W konsekwencji organ podatkowy uznał, że podatniczce przysługuje wyłączne prawo (po spełnieniu określonych w ustawie o PIT przesłanek wymaganych do jej zastosowania) dokonania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|